Beyaz Yakalı Profesyoneller Üniversitelileri Bilinçlendiriyor

url

Son yıllarda üniversite öğrencileriyle bir araya gelen profesyoneller gençleri iş hayatına hazırlamak için çeşiti organizasyonlar düzenliyor. Philips, Henkel, Eczacıbaşı, IBM Türkiye, Ttnet, Avea, Bank Asya ve Finansbank gibi kurumsal firmalarda çalışan 730 üyesi ve 30 bin takipçisi bulunan Gelişim Platformu da, üyelerinin mesleki ve kişisel gelişimine destek oluyor. Platform ayrıca sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal katma değer oluşturmayı hedefliyor. Gelişim Platformu’nun bünyesinde, stratejik yönetim ve finans, endüstri, bilişim, yapı, dış ticaret, medya ve satış pazarlama ve insan kaynakları gibi sekiz uzman topluluğu bulunuyor.

Konferanslar düzenleniyor
Kariyer ağaçları projesiyle üniversiteyi bitirmek üzere olan gençleri profesyonel hayata hazırlayan uzmanlar, üniversitelilerin okul sonrası ilk 10 senelerini planlamalarına yardımcı oluyor. Kariyer ağaçları projesiyle aynı bölümden mezun olmuş fakat farklı dallarda uzmanlık kazanmış üyelerinin tecrübe ve bilgi birikimlerini son sınıflara aktaracağı ortamlar oluşturuyor. Proje kapsamında son sınıf öğrencileri ücretsiz eğitim ve söyleşilerle mesleğe hazırlanırken sosyal sorumluluk bilinçleri de artırılmaya çalışılıyor.

Bin ağaç dikildi
Bu yıl kariyer ağaçları projesine dahil edilen YTÜ, Boğaziçi, İTÜ ve Koç Üniversitesi öğrencileriyle 8 söyleşi ve 30 seminer düzenlendi. Ayrıca her yıl olduğu gibi GP uzman toplulukları ve üniversiteli gençler İstanbul’da orman vasfını kaybetmek üzere olan alanları ağaçlandırmak için bir araya gelerek bin ağaç dikti. 16 Mayıs’ta proje kapsamında Koç Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelerek Gelişim Platformu uzman toplulukları öğrencilere, bankacılık, satış uzmanlığı, pazarlama uzmanlığı, strateji uzmanlığı, reel sektörde finans uzmanlığı ve sivil toplum kuruluşları ve kariyer ilişkisi temelli konferans düzenlendi. Gelişim Platformu Genel Sekreteri Muhsin Ersöz, üç yıldır istanbul özelinde yürüttükleri kariyer ağaçları projesini önümüzdeki yıl Anadolu şehirlerindeki üniversitelere taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Bir Cevap Yazın