Bakandan Yeni Kıdem Tazminatı Konusunda Açıklama

çalışma bakanı - insankaynaklariyiz.net

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçiler için aylık kıdem tazminatı fonu sistemini hayata geçireceklerini söyledi.

Çelik, vatandaşın hastanelerden yararlama oranının iktidarları döneminde 4 kat arttığını da belirtti.

Faruk Çelik, Ekonomi Gazetecileri Derneği mensuplarıyla İstanbul’da biraraya geldi.

Çelik, taşeron işçilerin kıdem tazminatı sorunuyla ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi.

Faruk Çelik, “Onikibuçuk milyon kişiye 2011de sürekli sirkülasyon olmuş yani 1 yılı doldurup kıdem tazminatını hak eden ne kadardır diye baktık yüzde10 yüzde 90ı maalesef hakedemiyor\\biz burada alt taşeron dediğimiz işçilere yıllık değil bütün çalışanlara aylık yani işçilere aylık kıdem tazminatı fonu miktarının hesaplarına bireysel hesaplarına yatması sistemini getiriyoruz.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, vatandaşın sağlık hizmetlerine erişim hakkının iktidarları süresince genişlediğini de belirtti.

Çelik, “2002 yılında 2 kez hastaneye gidebilen vatandaşımızın bu yıl yılda 8 kez gidebilir hale geldi.// Batıda gelişmiş ülkelerde sağlığa erişimde sıkıntıların yaşandığı durumda Türkiye son derece large, cömert bir yaklaşım içinde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Faruk Çelik, Türk Hava Yolları’nda işten çıkarılanların geri alınmasıyla ilgili olarak da, işveren ve yetkili sendika arasında başlayan görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını umduğunu sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın