Çalışanların Mazeret İzini

url

Çalışanın evlilik, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümleri gibi özel durumlar için, üç güne kadar kullandığı izinler mazeret iznidir ve bu sosyal bir haktır.
Çalışan ile işveren arasında sorun yaşanan konulardan birisi de mazeret izinleridir. İş Kanununda, personelin çeşitli nedenlerle kullanabilecekleri mazeret izinleri için ayrı bir madde düzenlenmemiştir. Ancak, hafta tatili ve yıllık ücretli izinlerin hesabında çalışılmış gibi sayılan mazeret hallerinin neler olduğu sayılmıştır.

Çalışanın evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler mazeret izni olarak belirlenmiştir.

Buna göre,

•Çalışanın evlenmelerinde üç güne kadar,

• Çalışanın ana veya babalarının ölümünde üç güne kadar,

• Çalışanın eşinin ölümünde üç güne kadar,

•Çalışanın kardeşinin ölümünde üç güne kadar,

• Çalışanın çocuğunun ölümünde üç güne kadar,

Mazeret izni verilebilecektir.

İş Kanununda, sadece mazeret izinlerinin yıllık ücretli izin ve hafta tatilinin hesabında çalışılmış gibi sayılayacağı belirtilmiş ancak, bu sürelere ait ücretin çalışana ödenip ödenmeyeceği yönünde bir düzenleme yapılmamıştır.

Çalışanın çocuklarının, kardeşlerinin veya amca-dayı-hala-teyze gibi diğer bir yakın akrabasının evlenmesi, anne-baba, eş veya çocuk gibi yakın akrabalarının hastalanması, doğum yapması veya maddede sayılmayan diğer bir yakın akrabasının ölümü, işçinin eşinin doğum yapması gibi hallerde işçiye mazeret izni verileceği yönünde bir düzenleme yapılmamıştır.

Ancak, gerek bireysel iş sözleşmelerinde ve gerekse de toplu iş sözleşmelerinde yakın akrabaların ölümü, işçinin eşinin doğum yapması gibi durumlarda mazeret iznine yer verilerek işçilerin bu sosyal haklardan yararlanması sağlanmaktadır.

 

logo - asıl

2 Responses to Çalışanların Mazeret İzini

  1. aytac diyor ki:

    Evlilik nedeniyle verilen 3 gün nikah izninden hariç 7 gün mazeret izni kullanmam mümkünmüdür ve bu 7 günlük mazeret izni ücretli midir yoksa ücretsiz midir? bununla ilgili fikir alabilir miyim?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, 4857 sayılı iş kanununa göre sigortalı çalışanların evlilik izni 3 gündür. Evlilik izni mazeret iznidir. Mazeret izni kullanmanız durumunda maaşınızdan kesinti yapılmaz. Memurlar için mazeret izni 7 gündür. Eğer bunun dışında evlilik nedeniyle izin kullanırsanız varsa yıllık izninizden düşülebilir, yıllık izin hakkınız yoksa maaşınızda kesintiye gidilir.

Bir Cevap Yazın