İşverenin İşçiye Oynadığı Oyun !

işverenin oyunu - insankaynaklariyiz.NET

Ufak bir hikaye ile başlayalım;

Günlerden salıdır. Bir işyerinde 3 yıldır çaılşmakta olan işçiyi işyeri sahibi odasına çağırır. Uzun uzun işyerinin eski güzel günlerde olmadığını ve işlerin kötüye gittiğini anlatır. “Artık işine son vermek zorundayım” diyerek işyerinden gün akşamında ayrılmasını ve bir daha işbaşı yapmamasını söyler.

İşçi bir anda şoka girmiştir fakat yapacağı birşey yoktur. İşveren arkasından hak kazandığı bütün tazminatların ve hakların kendisine ödeneceğini ancak şirket hesaplarında yeterli para olmadığı için haftaya pazartesi işyerine gelmesini ve alacaklarını tahsil edeceğini söyler. İşine son verilen işçi masasına gidip toparlar arkadaşlarıyla vedalaşır ve işyerini terkeder !

işverenin oyunu - insankaynaklariyiz.NETİşçi pazartesi günü işyerine gelir ve ilgili çalışandan hak ve tazminatlarının ödenmesini ister. Ancak hiç beklemediği bir cevap alır ve kendisine herhangibir ödeme yapılmayacağını ve yapılması gerekmediğini söyler. İşçi şaşıkalmıştır kendine gelir ve hemen patronun odasına doğru yönelir. İçeri girdiğinde patronu işçinin neden sinirli olduğunu anlaması çok uzun sürmez. Ve işyeri sahibi durumu açıklar:

 

“Sen geçen hafta salı gününden itibaren işe gelmedin. İşyerinden buna dair herhangibir yazı da almadın. Ayrıca işyerinde işten ayrıldığına dair evrak imzalamadığın gibi bu evrakta işten çıkartılma nedenini açık ve net olarak yazılan bir evrak da imzalattığımı hatırlamıyorum.” Çarşamba, perşembe ve cuma günleri izinsiz olarak 3 iş günü üst üste işe gelmediği için kendisine noter onaylı ihtarname gönderildiğini anlatır.

Arkasından işçi ile işveren patron arasında neler oldu kimse bilmiyor…!

İşveren tarafından işten çıkartılmışsanız neden işinize son verildiğine ve bunun açık ve net olarak yazıldığı bir evrak imzalatmadan ayrılmayın. Aksi halde işinize son verilmemiş sayılır ve işinize devam etmeniz gerekir. Eğer sadece söz ile işi bırakıp iş sözleşmesinde belirtilen şartlara göre işe gelmezseniz işveren işinize son vermekle kalmaz sizden haklarını talep etmenin yanı sıra ihbar tazminatı bile talep edebilir.

 
 
insankaynaklariyiz.net

Bir Cevap Yazın