Fazla Çalışmaların Ücretli İzin Olarak Kullandırılması

Fazla Çalışmaların Ücretli İzin Olarak Kullandırılması - insankaynaklariyiz.net

Yeni bir iş imkanınız doğdu ve bu yüzden mutlusunuz. İşyeri sözleşmesi önünüze uzatılıyor. Maddeleri okurken gözünüze fazla çalışmalarınızın karşılığını ücret değil ücretli izin olarak kullanacağınızı yazıyor. “Çok da sorun olmaz”  deyip imzalıyorsunuz. Ve artık yeni işinizdesiniz. Hayırlı olsun. Peki ya sonra !

Sevgili okurlarımız buradan itibaren bu fazla çalışmalarınızı izin olarak kullanmaya karar verdiğinizde haklarınız nelerdir biliyor musunuz? Buyrun anlatayım.

4857 Sayılı İş Kanunu 41. Maddesinde ilgili konu açıklanmıştır.

işyerinde ara dinlenme - insankaynaklariyiz.NET

Birikmiş mesai saat tutarınız 6 ay içerisinde sizlere sunulmalıdır. Sunulmaz ise bu hakkınızı istediğinizi yazılı bir dilekçe ile işyerinize bildirme zorunluluğunuz vardır.

Hak ettiğiniz fazla mesai izinlerinizi bölünmeden ve tam olarak kullanmanız gerekmektedir.

Her bir saatlik fazla mesai çalışmanızın karşılığı bir buçuk saatlik ücretli izindir.

Eğer hafta tatilinde veya bayram izinlerinde çalışıyorsanız bu zaman her bir saatlik çalışmaya karşılık iki saattir.

30 dakikadan az çalışma varsa 30 dakikaya, 31 ila 59 dakika arası fazla çalışmanız varsa 1 saate yukarı yuvarlama yapılır.

İşveren eğer bu zamanı size kullandırmıyorsa aynı oranda fazla çalışma saatinizin her bir saati için günlük çalışma saat ücretinizin bir buçuk katı olarak ücretini öder. Yine bayram izinleri ve işyeri tatil günleri için 2 katıdır.

 

Peki ya işten ayrılırsanız ?

İşten ayrılma durumunuzda hak ettiğiniz ücretli izinleriniz sizlere aynı oranda saatlik çalışmanızın bir buçuk katı, izin günlerinde ve bayram tatillerinde çalışmış iseniz 2 katı olarak ücret olarak ödenir.

 

Hayri ALBAYRAK

 

logo - asıl

 

 

 

Bir Cevap Yazın