Emekli Gün Sayısını Dolduran İşçinin Kıdem Tazminatı

Emekli Gün Sayısını Dolduran İşçinin Kıdem Tazminatına Hak Kazanması - insankaynaklariyiz.net

Emekli gün sayısını dolduran işçi eğer en son çalıştığı iş yerinde bir yıldan fazla süreyle çalışıyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır. Emeklilik işlemlerinin başlatılabilmesi en yakın SGK Müdürlüğünden emekliliğe hak kazandığınıza dair yazı ile beraber iş yerinizde çıkışınız için gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. İş yerinden Emeklilik Nedeniyle çıkış yapıldıktan sonra SGK Müdürlüklerine başvurularak işlemler başlatılır. Peki bu durumda KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANDIĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ? Dikkat etmeniz gereken bir nokta var!

Yaşanmış bir olayı sizinle paylaşacağım. Benzer durumla karşılaşmamanız için dikkatli okumanızda fayda var.

Öncelikle işçi kıdem tazminatı alabilmesi için son çalıştığı iş yerindeki gün sayısı 365 gün olmalıdır. 31.08.2013 tarihinde işyerinden kendi rızasıyla emeklilik nedeniyle ayrılan işçi  olaydan 20 gün sonra SGK müdürlüğünden almış olduğu yazıyı firmaya göndererek emekli olmaya hak kazandığını ve kıdem tazminatına hak kazandığını belirterek tazminat talep etti.

Nitekim yargıtay kararlarından da anlaşılacağı üzere çıkış tarihinden ileriki aylarda gitse dahi kıdem hakkı saklıdır ve sonradan da işyerine başvurabilir. İşte bu durumda araştırılan işçinin aslında emekli olabilmesi için gerekli gün sayısının olmadığı tespit edildi. Peki SGK dan yazı olmasına rağmen nasıl ?

SGK Müdürlüğüne gittiğinizde size verilen yazı mevcut gün itibariyledir. Yani işçi 30.08.2013 tarihinde iş yerinden kendi isteğiyle ayrılmıştır. Fakat SGK dan almış olduğu yazı 20.09.2013 tarihli olduğundan 20 gün sigortalılığı düşmüştür. Oysaki işçi tam olarak 03.09.2013 tarihinde sigortalı emeklilik gün sayısını doldurmuş olacaktı. Sadece 3 gün eksik olduğundan dolayı iş yerinden kıdem tazminatını almaya hak kazanamadı ve işlemleri durduruldu.

SGK Müdürlüklerinden alacağınız “emekliliğe hak kazanmıştır” yazısının tarihine dikkat edin. Sizler de aynı sorunla karşılaşmamak için iş yerinizden çıkış işlemlerinizi başlatmadan önce iyice araştırın ve emin olun.

Bir Cevap Yazın