Güncel SGK Meslek Kodları Açıklama ve Liste

güncel meslek kodları 2015 - insankaynaklariyiz.net

Her mesleğin SGK’da bir kodu bulunmaktadır. E-Bildirge işlemlerinde meslek kodları kullanmak zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle programlarınızda meslek kodlarını girmelisiniz. E-Bildirgeler de sigortalı bilgileri yanında meslek kodlarıyla çalışacaktır. Bu yüzden sistem SGK Meslek Kodları olmadan çalışmayacaktır. SGK Meslek kodları uygulamasının başlamasıyla meslek grupları için belirlenmiş olan asgari ücret seviyeleri ile bu kişilerin prim matrahına esas olan ücretler karşılaştırılacak ve primleri düşük ücretten ödenen mesleklerin tespiti yapılacaktır.


SGK, bu tespiti yaptıktan sonra ilgili meslek grubunun ücretinin neden düşük gösterildiğini sorabileceği gibi, yapılacak analiz sonucundan bu iş yerlerini kayıt dışılık yönünden riskli iş yeri grubuna alıp, denetime tabi tutulabilecek ve bu denetimin sonucuna göre de ek prim tahakkuku ve idari para cezası uygulanıp uygulanmayacağı kararlaştırılır. SGK Meslek Kodları uygulamasının amacı; kayıttaki mesleklerin, düşük ücret üzerinden primlerinin ödenmesi şeklinde ortaya çıkan kayıt dışı işlemlerin önlenmesi hedeflenmektedir.

GÜNCELLENMİŞ “2016 SGK MESLEK KODLARI” SAYFAMIZA BURAYI TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ !!

Aşağıdaki linke tıklayarak güncel SGK Meslek Kodları Listesine  “excel (.xls)” ve “pdf” formatlarında ulaşabilirsiniz.

“PDF” 2015 Güncel SGK Meslek Kodları İndirmek İçin Tıklayın !

“EXCEL” 2015 Güncel SGK Meslek Kodları İndirmek İçin Tıklayın !

 

 

 

 

 

 

36 Responses to Güncel SGK Meslek Kodları Açıklama ve Liste

 1. nuran diyor ki:

  site yönetiminde kapıcı olarak çalışan personelin kodu nedir?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba Nuran hanım. Site Kapıcısı için “5153.07 Kapıcı” meslek kodunu kullanabilirsiniz. İyi günler.

 2. gamze diyor ki:

  merhaba ssk işe giriş göre adı beden işçisi (inşaat) fakat çıkarken yanlışlıkla beden işçisi (genel) seçilirse ne olur?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba. Eğer işe giriş yada işten ayrılış bildirgesinde meslek adını yanlışlıkla başka bir kod ile girmişseniz https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap adresinden ilgili şifrenizi girdikten sonra güncelleme bölümünden düzeltme yapabilirsiniz. Ancak SGK sisteminde mevcut durumu düzeltince “değişiklikleri onaylarsanız asgari ücret tutarında ceza kesilecektir” uyarısı gelebilir. SGK ile görüşmelerimizde bizlere bildirilen çözüm şekli bu yanlışlığı görmezden gelip işten ayrılış bildirgesi düzenlendiğinde doğru meslek kodunun girilmesi yönündedir. İyi günler.

 3. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba Gecen yıl çalışmış ve ayrılmış bir personelin meslek kodunu değiştirmemiz mümkün oluyor mu ?

  • Yönetici diyor ki:

   Çiğdem hanım çalışana ait bildirilen meslek kodu sadece işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinde değil, aylık hizmet listesinde de görüntülenmektedir. Çalışmış olduğu bütün ayları kapsayan düzeltme dilekçesi ve ek-iptal bildirgesi vermeniz gerekmektedir. Ancak şunu da belirtelim SGK alo 170 hattının bizlere bildirdiği; yanlış girilen meslek kodları olması durumunda herhangi bir cezai uygulamanın olmaması yönündedir.

 4. serkan diyor ki:

  merhabalar ben özel bir şirkette 2012-2013 yılları arası 1 yıl elektrik-elektronik mühendisi olarak çalıştım. Şirketten belge alamıyorum sgk dökümümde de mühendis olarak çalıştıgıma dair bir ibare göremedim. Sgk dan ne görevde çalıştıgıma dair bir belgeyi nasıl alabilirim ?

  • Yönetici diyor ki:

   Serkan bey merhaba. Öncelikle işyerinden işe giriş bildirgesini veya çıkış bildirgesini isteyebilir hatta çalışma belgesi talebinde de bulunabilirsiniz. Şirket bu evrakları talebiniz doğrultusunda vermiyorsa noter aracılığıyla çalışma belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Bir başka yol ise şirkette çalıştığınız dönemde işyerinin bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne gidip işe giriş yada işten ayrılış bildirgesi talebinde bulunabilirsiniz. Tabi herşeyden önce ALO 170’i aramanızda fayda var. İyi çalışmalar.

 5. HİLAL diyor ki:

  Merhaba
  Sitede çalışan personeli bekçi meslek kodu ile gösterebilir miyiz?Teşekkürler.

  • Yönetici diyor ki:

   Hilal hanım merhaba, personelin sitede hangi görevde çalışacağını belirtmemişsiniz. Çalışılan pozisyona uygun olarak “5153.08 – Diğer Servis Hizmetleri (Kapıcı ve Benzeri)” yada “5414.13 – Bekçi” kodlarından birini seçebilirsiniz. İyi günler.

 6. RAMAZAN ACARTÜRK diyor ki:

  AKARYAKIT İSTASYONUNDA ÇALIŞAN ARKADAŞIMIZIN KODU NE OLMALIDIR VE BU VERMİŞ OLDUĞUNUZ LİSTEDEKİ PRİM ÜCRETLERİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ.

  • Yönetici diyor ki:

   Ramazan bey merhaba, Akaryakıt istasyonunda hangi iş pozisyonundan bahsettiniz belirtmemişsiniz. İşçiniz eğer akaryakıt pompacısı olarak çalışacaksa “5245.01 – Akaryakıt Satış Elemanı (Pompacı)” kodunu seçebilirsiniz. Prim alt ücretleri henüz SGK tarafından belirtilmedi. Sadece Mimar ve Mühendisler için mimar ve mühendisler odasının belirlediği asgari SGK tutarı mevcuttur. Bu meslekler dışında herhangibir meslek için alt limit şu anda belirtilmemiştir. İyi günler.

 7. emre diyor ki:

  merhaba , tekstil mühendisiyim ancak alttan 2 dersim kaldı.henüz diplomam yok. bir özel firmada yetiştirilmek üzere işe başladım. Üretim müdürünün yardımcısı konumundayım. Benim meslek kodumu büro yönetimi ve sekreterlik/yönetici asistanı sekreter olarak girmişler. Bu kod doğrumu ? değiştirmem gerekiyormu ? bana uygun olan kod nedir ? bu kodlarının doğru girilmesinin sigorta primime veya gün sayıma etkisi varmıdır ? yorumlarınız için teşekkürler

  • Yönetici diyor ki:

   Emre bey merhaba, Öncelikle meslek kodlarının yanlış girilmesi sigorta pirimine yada gün sayısına işçi açısından hiçbir etkisi yoktur. Meslek kodları, kayıtlı ekonominin genişlemesini ve işvereni denetlemeyi amaç edinir. Özellikle işçinin gerçek ücretini işverenin SGK’ya bildirip bildirmediği konusunda.
   Öğrenci durumunda olmanız stajyer olarak değerlendirilmeniz anlamını taşımaz. Zorunlu staj okul tarafından yaptırılıyorsa stajyer olarak değerlendirilirsiniz. Mevcut durumunuzda okuldan mezun olun yada olmayın işçi statüsündesiniz. Bu durumda işyerinde hangi pozisyonda çalışıyorsanız meslek kodunuz doğru girilmelidir. Kayıtlı meslek kodunuzun dışında “2149.08 – Tekstil Mühendisi veya 2423 – Uzman Yardımcısı (Genel)” gibi iş durumunuza daha yakın meslek kodunun seçilmesini öneririz. Kaldı ki belirtilen meslek kodunun yaptığınız işle pek bir bağlantısı yok. Sizin için doğru kodu bilmemiz için tam olarak yaptığınız işi özellikleriyle beraber bilmemiz gerekiyor. İyi çalışmalar.

 8. Ibrahim Halil Kaya diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben aşçılık meslek kodunu öğrenmek istiyorum yardımlarınız için teşekkürler…

  • Yönetici diyor ki:

   İbrahim bey merhaba, “5120.03 – Aşçı (Özel Hizmet), 5120.10 – Aşçı veya 9412.01 – Aşçı Yamağı (Çırağı)” kodlarını kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 9. nurten diyor ki:

  özel sektörde çalışan sekreter meslek kodunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yönetici diyor ki:

   Nurten hanım merhaba, “3343.06 – Yönetici Sekreter/Asistan” yada “1211.09 – Şirket genel sekreteri” kodlarından birini kullanabilirsiniz.

 10. Kübra diyor ki:

  Merhaba, ben elektrik elektronik mühendisiyim. Ancak şirket; sigorta girişinde meslek kodumu elektrik mühendisi olarak vermiş. Bir sıkıntı olur mu, fark eder mi ? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler..

  • Yönetici diyor ki:

   Kübra hanım merhaba, “2150.01 – Elektrik ve Elektronik Mühendisi” meslek kodunun seçilmesi daha uygun olurdu. Mevcut durumda meslek kodunun düzeltilmesi gerekmektedir. Düzeltilmemesi durumunda sizin açınızdan şu aşamada herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İyi çalışmalar.

 11. Duru diyor ki:

  Bir gumruk şirketinde müşteri temsilcisi görevim 2015 şubat ayında bölüm yöneticisi olarak değiştirilmiştir. Bugün işten ayrıldım ve çıkış bildirgesinde “müşteri temsilcisi” görünüyor. Meslek Kodunu duzeltin dedim başka kod yok dediler. Yorumunuz nedir?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Meslek kodlarının öncelikli hedefi, işverenin kişilerin sigorta ücretlerinin tam olarak doğru rakam üzerinden yatırılmasını hedefler. Dolayısıyla meslek kodunuzun yanlış yazılmış olması sizi değil işvereni bağlayan bir durumdur. Sizin açınızdan herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. İyi çalışmalar.

 12. Cem diyor ki:

  Merhaba,

  Sigorta dosyasında (resepsiyon görevlisi) olarak 3 ay önce almış olduğumuz personelimizin meslek kodunu işyerinin faaliyet değişikliği nedeniyle büro elemanı olarak değiştirmek istiyorum.
  İşe giriş bildirgesi güncelle bölümünden değiştirsem sigorta açısından herhangi bir cezai müeyyidesi olur mu?

  • Yönetici diyor ki:

   Cem bey merhaba, Daha önce karşılaştığımız bu duruma istinaden SGK Müdürlüğünün bizlere verdiği cevap; herhangi bir sorun olmayacağı ve cezaya konu olacak bir durumun söz konusu olmadığı yönündedir. İyi çalışmalar.

 13. nurten diyor ki:

  merhaba;
  Son çalıştığım işyerinde, işyeri no ve hizmet türü bölümünde bulunan bu no 1109160 hangi meslek türü oluyor?

  • Yönetici diyor ki:

   Nurten hanım merhaba, 1109160 numaralı meslek kodu bulunmamaktadır. SGK İşyeri numarası olması muhtemeldir. Meslek kodunuzu işyeri hizmet listesinde görmeniz mümkündür. İyi çalışmalar.

 14. mutlu demir diyor ki:

  Merhaba. AÖF Maliye bölümü 3. sınıf öğrencisi 35 yaşındayım. Şuan çalışmış olduğum işyerimde 1211.14 Muhasebe ve Finansman Müdürü olarak çalışmamın artısı ve eksisi olurmu? Branşıma uygun hangi kod bildirilmelidir?

  • Yönetici diyor ki:

   Mutlu bey merhaba, SGK Meslek Kodları işinizin gerektirdiği eğitim ile değil işin niteliği ile ilgili bir uygulamadır. Bu nedenle okul branşınız veya mezun olduğunuz okulun herhangi bir etkisi yoktur. İyi çalışmalar.

 15. yasin diyor ki:

  merhaba işten ayrılışta kod 22 diğer nedenler .. bunu açıklayabilir misiniz? işveren niye bu şekilde işten çıkışı öngörür? ucunun açık olmasından dolayı mı? teşekkürler

  • Yönetici diyor ki:

   Yasin bey merhaba, Kanun veya yönetmeliklerde işçinin işten ayrılış nedeninin belirtilmediği yada belirtilemediği durumlar söz konusu olabiliyor. Kanunda belirtilen mevcut çıkış nedenlerine uymayan yada kanunen açık olarak bildirilmemiş durumlarda diğer nedenler seçilir. Örnek olarak herhangibir çalışma arkadaşıyla huzursuzluğu nedeniyle işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması gibi durumlarda “22 – Diğer Nedenler” belirtilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bu kodun seçilmesi için tamamen işçinin kendi rızasıyla işten çıkması, işçi ve işveren tarafından herhangi bir tazminat hakkını doğuracak bir olay gerçekleşmemesi halinde seçilmelidir.

 16. yaşar baş diyor ki:

  merhaba, ben 2004 yılında çalıştığım firmanın başka bir şehirdeki şubesine nakil oldum ve halen çalışmaktayım. firma 31.12.2004 tarihinde sanırım sehven 11 kodu (iş kazası sonucu ölüm) ile çıkış göstermiş. 01.01.2005 tarihinde de nakil olduğum şube üzerine giriş yapılmış. yani herhangi bir gün kaybım yok. ben bu durumu yeni sgk hizmet dökümü aldığımda farkettim. bu durumu düzeltmek için ne yapmalıyım? bu durum herhangi bir hak kaybına neden olur mu? bir de merak ettiğim bu kadar ciddi bir kodu (iş kazası sonucu ölüm) herhangi bir belge istemeden mi kayda alıyorlar? yardım edebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, işten ayrılış bildirgesinde meslek kodunun hatalı yazılması sonucu SGK ile sorun yaşamanız mümkün olabilir. İlgili yanlışlığın düzeltilmesi için işyerinizin ilgili tarihte bağlı bulunduğunuz SGK Merkezine düzeltme dilekçesi ile başvurması gerekmektedir. Ayrıca ilgili ayda Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin düzeltilmesi için İPTAL EK Belgesi verilmesi gerekir. İyi çalışmalar.

 17. ayhan karaarslan diyor ki:

  Merhaba, 2009 yılından bu yana Şoför olarak çalıştığım firmada 2015 yılında terfi alarak Ofis asistanı olarak çalışıyorum. Hizmet listesinde farkettiğim bir şey var bunu sormak istiyorum. Şoför olarak gözüküyor meslek kodum. Bu bir sorun teşkil edermi? Ofis asistanı kodu nedir. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Öncelikle meslek kodunuzun farklı yazılmış olması sizin değil tamamen işyerinin sorumluluğundadır. Sizin açınızdan hiçbir sorun yoktur. Çalıştığınız Ofis/büro nun hangi hizmet alanında faaliyette bulunduğuyla alakalı olarak birçok farklı meslek kodu girilebilir. Genel olarak düşünürsek. “3343.02 – Büro Yönetimi Ve Sekreterlik/Yönetici Asistanı Meslek Elemanı” yada “3343.06 – Yönetici Sekreter/Asistan” meslek kodları yazılabilir. İyi çalışmalar.

 18. şahin diyor ki:

  MRB BEN ÖZEL ŞİRKETTE ÖN MUHASEBE YAPMAKTAYIM BU MESLEK KODU İLE ÇALIŞMANIN BİZE FAYDALARI NELERDİR.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, meslek kodlarının yazılma amaçlarını yukarıdaki yazımızda belirtmiş bulunmaktayız. Çalışan için faydaları dolaylı olarak değişmekle beraber bunlardan biri de işyeri ile aranızda ileride oluşabilecek uyuşmazlıklarda mahkemede maaş tutarınızın kanıt niteliği taşımasıdır.

Bir Cevap Yazın