SGK Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır ?

soyisim değiştirme - insankaynaklariyiz.net

Evlenen, boşanan yada mahkeme kararıyla soyisimleri değişen çalışanların sigorta bildirimlerinde meydana gelen sorunlar zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Soyismini değiştiren kişilerin banka hesaplarıyla SGK da kayıtlı soyisimlerinin tutmamasından dolayı yaşanan sorunları çözmek için 2 yol vardır. Bunlar;

1.  SGK Müdürlüğüne gitmeden elektronik ortamda başvurarak sigortalı tescil kayıtlarınızdaki Kimlik bilgisi değişikliklerinizi güncelleyebilirsiniz.Bu yöntemde elektronik ortamda SGK Soyisim değişikliğinde bulunmak için öncelikle Nüfus Kimlik Paylaşım Sistemine yeni bilgilerinizin işlenmiş olması gerekmektedir.İşleminizin sonucunu istanbulsgk.gov.tr adresinden Tescil Kaydı Tespiti seçeneğinden kontrol edebilirsiniz.


2.  SGK Müdürlüğüne giderek Soyisim değişikliği dilekçenizi verebilirsiniz.

SGK Müdürlüklerinde de bu dilekçenin hazır hali bulunmaktadır. İsterseniz bu dilekçeyi müdürlüklerden kolayca temin ederek boş alanları doldurarak ilgili birime teslim etmeniz yeterlidir.

Elektronik ortamda başvurmak için:

SGK Müdürlüğüne gitmeden elektronik ortamda başvurmak için aşağıdaki linke tıklayarak kolayca Sosyal Güvenlik Kurumunda kayıtlı bulunan soyisim değişikliğini yapabilirsiniz.

SGK Soyadı Değişikliği Başvurusu İçin Tıklayın !

 

Hayri Albayrak 
 
insankaynaklariyiz.net

 

Bir Cevap Yazın