Çalışan Emekli Rapor Parası Alabilir mi ?

çalışan-emekli-rapor-parası-alabilir-mi-insankaynaklariyiz.net_-160x160

Çalışan emekliler hastalanıp veya ameliyat olmaları durumunda rapor alabilirler. Bunda herhangi bir sakınca yok. Ancak iş kazası ve meslek hastalığını kapsayan bir durum söz konusu değilse, rapor almaları durumunda emekli olmadan, çalışanlar gibi SGK tarafından ödenen rapor parasını alamazlar. Bilindiği üzere emekli olmamış normal olarak çalışanlar iş kazası veya meslek hastalığı olsun olmasın hastalanıp veya ameliyat sonrası doktordan rapor alırsa, alınan bu raporun ilk iki günü haricindeki günlerin ücretini SGK ödemektedir.

Sosyal güvenlik destek primi ile çalışan emeklinin iş kazası haricinde rapor alması halinde istirahat parasını SGK ödemez. Çalışan emekliler için ödenen SGDP sadece kısa vadeli sigorta kolları içindir. İş kazası-meslek hastalığı sigortasını kapsıyor demektir. Herhangibir işkazası veya yapılan işten kaynaklanan meslek hastalığı durumunda ödeme yapılır. SGDP kapsamında emekli olarak çalışanlar iş kazası geçirirlerse veya meslek hastalığına yakalanırlarsa kendilerine kısa vadeli sigorta yardımları yapılır. Daha açıklamak gerekirse emekli çalışanın maaşından hastalık kesintisi YAPILMADIĞI için hastalık durumunda da para alamazlar.

insankaynaklariyiz.net

6 Responses to Çalışan Emekli Rapor Parası Alabilir mi ?

 1. Eyüp Kısa diyor ki:

  Ben çalışıyor emekli ameliyat oldum paramı anlamıyorum raporların var

  • Yönetici diyor ki:

   Eyüp bey merhaba. Emekli olan çalışanlar Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ye bağlı olarak çalışırlar. Çalışma ücretinizin brüt tutarından hastalık kesintisi yapılmamaktadır. Bu nedenle raporlu olduğunuz günlerin rapor parasını da almanız mümkün değildir. İyi günler dileriz.

 2. Eyüp Kısa diyor ki:

  Rapor parası alamiyorsam tazminatını alabilir miym

 3. mürvet diyor ki:

  Merhaba,
  bir çalışanımız emekli olarak iş yerimizde çalışmaktadır.kendisi 20 günlük rapor almıştır.Rapor parasını haliyle sgk dan alamayacak.ama ben işyeri olarak gelmedi günlerinin ücretine raporuna istinaden kesiyorum ve sgk bildirgesini raporlu olarak bildiriyorum.bu konuda işçi ben emekliyim rapor parası alamayacağım neden maaşımdan kesiyorsunuz der.bana göre benim yaptığım işlem doğru bir de size danışmak istedim.kısa sürede dönüş yaparsanız çok sevinirim.iyi günler.

  • Yönetici diyor ki:

   Mürvet hanım merhaba. İşçinin raporlu olduğu dönemlerin ücretini işveren ister verir isterse de vermeyebilir. Vermiyorsa da haklıdır. Fakat eğer vermek istiyorsa da SGDP tahakkukunu yapacağı zaman çalışanın “istirahatli çalışmamıştır” seçeneğini işaretleyerek sigorta primini tam ödemek istediğini belirtebilir. Fakat ödemek istemiyorsa da emekli çalışan neden maaşımı kesiyorsunuz diyemez. Emekli çalışan sadece iş kazası ve meslek hastalığı sebebiyle rapor almışsa o zaman SGK’dan istirahat parasını alabilir.
   Kemal Yılmaz – İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

 4. MÜRVET diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın