Evlilik İzni Kaç Gün ?

evlilik izni kaç gündür - insankaynaklariyiz.net

Evlilik izni kaç gündür, evlilik izni kaç gündür 2015, İş Kanun ve Devlet Memurları Kanununa Göre Evlililik İzni Kaç Gündür, 657 sayılı kanuna göre evlilik izni kaç gündür, 4857 sayılı iş kanununa göre evlilik izni kaç gündür, evlilik izni kaç gündür iş kanunu, doğum izni kaç gündür, süt izni kaç gündür, ölüm izni kaç gün,  doğum izni ne kadar, süt izni kaç gündür.

4857 Sayılı İş Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Evlililik İzni Kaç Gündür

Evlilik izni;

  1. 4857 sayılı İş Kanun’na göre evlilik izni 3 gün
  2. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre evlilik izni 7 gün

 

4857 Sayılı İş Kanununa Göre Evlilik İzni Kaç Gündür

4857 sayılı İş Kanunu’nun 46. maddesinin b) fıkrasına göre evlilik izni üç gündür. İlgili madde aşağıdadır:

Hafta tatili ücreti

MADDE 46. – Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

Şu kadar ki;

  1. a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
  2. b) Evlenmelerde üç güne kadar,ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,
  3. c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Evlililik İzni Kaç Gündür

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ‘Mazeret izni’ başlıklı 104. maddesine göre; “Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

Madde metni detaylı bir şekilde incelendiğinde evlilik nedeniyle mazeret izni verilebilmesi için evliliğin vuku bulması gerekmektedir. Yani evlilik vuku bulmadan bu izninin verilmesi mümkün değildir.Evlenme nedeniyle mazeret izninin verilebilmesi için evlenmenin tescil edilmesi gerekmektedir. Ancak, resmi nikah töreni için gün alınması da o gün itibariyle evlenmenin yapılacağı anlamına gelir ve izin süreci başlatılabilir.

Bir çok kamu kurumu evlenme tarihinden itibaren yani resmi nikah davetiyesinde belirtilen günden itibaren 10 gün içerisinde mazeret iznini kullandırmaktadır. Halbuki Kanun metninde böyle bir zorunluluk yoktur. Yani, kamu kurumları sen evlendin ve 10 gün geçti diye izin vermemezlik yapamaz ve yapmamalıdır. Bize göre o takvim yılı içerisinde 7 günlük mazeret izni kullandırılmalıdır. Ancak, her halükarda izin kullanılabilmesi için evliliğin vuku bulması gerekmektedir.

 

 

36 Responses to Evlilik İzni Kaç Gün ?

  1. Dilek diyor ki:

    Evlilik izni mesai gününü mü kapsiyor, hafta sonu da sayiliyor mu acaba ?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Bu konuda 4857 sayılı iş kanununda açık ve net olarak bir ibare yoktur. Ancak “İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar” ibaresi bulunmasından anlaşılacağı üzere, yıllık izinde olduğu gibi net 3 işgünü değildir. Bu zaman en fazla 3 gün demektir yani haftalık izin süresi de bu zamana eklenebilir. Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Aslında çözümü basit: Evlilik izninin evlendiğiniz tarihte kullanılması zorunluluğu yoktur. İşyerine vereceğiniz evlilik izni kullanma dilekçenizde izin başlangıç tarihini haftalık izninizden sonraki gün yazarsınız ve sorununuz çözülmüş olur. İyi çalışmalar.

  2. burak aydin diyor ki:

    05.05.2014 yılından bu zamana kadar aynı yerde çalışmaya devam ediyorum. Ara ara 3 gün izin kullandım ve bu izinleri yıllık izinden düşürttüm. 01.02.2016 da düğün yapacağım. kalan izninle düğün iznimi birleştirip. 28 ocak mesaiye gelip 15 şubat işbaşı yapsam toplam 14 gun izin kullanmış olurnuyum

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Evlilik izni ile yıllık izin tamamen birbirinden bağımsız ücretli izin haklarınızdır. Evlilik izni ile yıllık izninizi birleştirmeniz mümkün olmakla beraber belirli şartlar dışında bu iki izni bir kullanabilmeniz sizin kanuni hakkınızdır. İyi çalışmalar.

  3. duygu diyor ki:

    merhaba ben 06.07.2015 de işe başladım 29 mayıs düğünüm var 3 günlük evlilik izninden hariç yıllık izin hakkım var mı?

    • Editor diyor ki:

      Merhaba, Evlilik izniniz dışında başka bir izin hakkınız bulunmamaktadır. Yıllık izin hakkını kazanabilmeniz için bir yılı doldurmanız gerekmektedir.

  4. GÖKÇE diyor ki:

    merhaba 15 nisan da nikahım ancak 20 mayısda düğünüm ve 14 mayısta da senelik iznim doluyor. düğün izniyle senelik iznimi birleştirmek istedim. 16 mayısda senelik izne çıkacağım. ancak işverenim bana o zaman düğün iznimi senem dolmadığı için kullanamayacağımı söyledi.

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Evlilik izni resmi evlilikten sonra 1 yıl içerisinde kullanılabilir. 14 Mayısta yıllık izin hakkınızı elde ettiğiniz için 10 günden az olmamak kaydıyla yıllık izin hakkınızı kullanabilirsiniz. Sözleşmenizde aksine hüküm yok ise yıllık izin hakkınızla beraber evlilik izninizi birleştirmenizde kanunen hiçbir sorun bulunmamaktadır. Bu sizin hakkınızdır. Kolay gelsin.

  5. turgut tugi diyor ki:

    Merhaba stajyer öğretmenim şubat 2016 atandım 8 nisan düğünüm var ancak MEB izin vermiyor. Nikahı geçen ay yaptık pazar düğün yapacağım. Pazartesi okula mı gideceğim ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz? Acil cevap lütfen.

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, MEB 10.04.2015 tarihli izin yönergesinde değişiklik yapmıştır. Bu değişikliklerden biri de aday memurların evlilik izni kullanımıyla alâkalıdır. Yönergenin yeni hükmü “Memura isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra yapılması durumunda ise memurun tercihi göz önünde bulundurularak resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.” şeklindedir. Dolayısıyla MEB izninizi ne zaman kullanacağınızı size bildiremez. Bu seçim size aittir.

  6. nebukatnezar diyor ki:

    Merhaba,

    evlilik izni hakkımızı nişan veya kız isteme adı altında nikahtan önce kullanma imkanımız var mı ? (657’ye tabiyim)

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Kız isteme yada nişan adı altında evlilik izni kullanamazsınız. İyi çalışmalar.

  7. Leyla diyor ki:

    Merhaba, özel sektörde çalışıyorum ve yakın zamanda nikah yapmayı düşünüyoruz ama düğünü de iş ve şehir değişikliğinden sonra yapmaya karar verdik. Kanunen hangi işimde evlilik izni kullanabilirim. Mevcut işimde mi yeni gireceğim işte mi?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Evlenmeniz durumunda alacağınız evlilik izninizi kanıtlamak zorundasınız. Buna bağlı olarak ayrılacağınız işyerinde çalışırken resmi işlemler gerçekleşirse, yeni işyerinizde evlilik izninizi kullanma hakkınız bulunmaz. Ancak yeni işverenin insiyatifine bağlı olarak kullandırılabilir. İyi çalışmalar.

  8. Metin diyor ki:

    Iyi gunler.2015 eylulde atanan aday ogretmenim.nikah yazin ortasinda yani tatilde olacaktir.dugun ise aralikta olacaktir.evlilik izni dugun tarihinde kullanabiliyor muyum?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, aynı yıl içeresinde olmak şartıyla düğün tarihinizde evlilik izninizi kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  9. zehra diyor ki:

    Merhabalar ben 02,02,2016 nikahım kıyıldı ve 16,02,2016 günü işe başladım. Ama benim düğünüm daha olmadı. Evli olarak görünüyorum fakat düğün için evlilik iznini almak istiyorum. Düğünümün olacağını da belirttim ve iş yerim evlisin evlilik izni kullanamazsın dedi bu doğru mudur?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, İşe başlangıç tarihinizden önce nikah gerçekleştiği için evlilik izni olarak mazeret izini kullanamazsınız. İyi çalışmalar.

  10. irem diyor ki:

    merhaba 5.5 buçuk yıldır çalışıyorum. 22 mayısta nikahım var. suan yıllık ızındeyım. evililik iznim kaç gun?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, evlilik izniniz yazımızda belirttiğimiz günler kadardır. Çalışma yılına bağlı olarak değişmez. İyi çalışmalar.

  11. asim diyor ki:

    Ozel sektorde calışoyorum. sendikaliyim kardesimin dugunu var. ben dugun izni alamıyorum ama abim farki is kolunda sendikali. ona 3 gun dugun izni veriliyor. buna bir anlam veremiyom!

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, çalışanın sendikalı olması kanuna aykırı hareket edebilme özgürlüğü tanımaz. Evlilik izni kişisel olduğu için akrabaların bu kapsamda izin kullanması mümkün değildir. Ancak mazeret izni olarak izin alınması mümkündür. Her çalışanın yıllık 5 günlük mazeret izni almaya hakkı vardır. İyi çalışmalar.

  12. selen burçin diyor ki:

    merhaba bendenizde özel sektörde çalışıyorum. Lakin 1 senem dolmadı ve 1 senelik sözleşmeli olarak eylülde başladım. böyle durumda ücretsiz iznim var mı? 5 gün mazeret iznimi kullanmıştım. Mayısta düğünüm var nasıl yapabilirim?ögrenmek için soruyorum..

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Sözleşmeli çalışıyorsanız yinede izin haklarınız kaybolmaz. Yıllık 5 günlük mazeret izni kullanma hakkınız olduğundan mazeret izni kullanamazsınız. İyi çalışmalar.

  13. Lütfi Kaytancı diyor ki:

    Merhaba, 2016 Şubatta atanan aday öğretmen 7 günlük nikah izni alırsa bu 7 günlük süre, adaylığının izin almayanlara göre 7 gün uzamasına mı sebep olur? Böyle bir söylenti varmış.

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, nikah izni mazeret izni kapsamındadır. Mazeret izni adı üstünde mazeret gerektiren hallerde kullanılır. Böyle bir durum sözkonusu değildir. İyi çalışmalar.

  14. Leyla Işıl diyor ki:

    Merhaba, 03.08.2016 tarihinde nikahım olacak fakat düğünüm 2017 mayısta olacak. Şu anda çalıştığım yerden de atamayla 657 ile 2 ay içinde ayrılmış olacağım. Nikahtan sonra izin almazsam 2017 mayısında evlilik iznimi farklı kurumda (657) alabilir miyim? Yoksa sene değiştiği için ve yer değiştirdiğim için nikah zamanında mı almam gerekir?

    Teşekkürler

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, 657 sayılı kanuna tabi kalmanız halinde aynı yıl içinde kullanabilirsiniz. Yani resmi olarak 2016 da evlenmeniz halinde yine 2016 yılında kullanmak zorundasınız. İyi çalışmalar.

  15. duygu tangüler diyor ki:

    merhabalar, düğünüm 10 eylülde kurban arefesinden bir gün önce, dolayısıyla iznim resmi tatile denk geliyor. bu durumda iznim yanar mı yoksa ileri bir tarihte kullanabilir miyim?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Evlilik izninizi hemen kullanmak zorunda değilsiniz. İşyerinize resmi tatilden sonraki gün başlamak koşuluyla kullanmak istediğinizi belirtmeniz halinde sorun ortadan kalkacaktır. İyi çalışmalar.

  16. muhammet diyor ki:

    Bir ay önce başlayan aday polis memuruyum. Evlilik izni ile mazeret izni aynı mı. Yoksa 10 gün mazeret izni + evlilik izni ikisi ayrı mı ikisini aynı anda kullanabilir miyim

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, evlilik izni, mazeret izinlerinden bir tanesidir. Evlilik halinde 7 gün kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  17. Cagdas diyor ki:

    Selamlar, ben öğretmenim. 2016 yılı içinde 4 günlük mazeret izni kullandım. Bu durumda bu yıl içinde sadece 6 gün mü evlilik izni alabilirim ? Yoksa evlilik izni süresi ayrı hesap edilerek direkt 7 gün mü veriliyor ? Yani mazeret izninden ayrı olarak mı hesaplanıyor ?

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Mazeret izinlerinin bir kısmı verilmesi mecburi izinlerdir. Bu durumda evlenmeniz halinde evlilik izninizi 7 gün olarak kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  18. Ahmet diyor ki:

    Merhaba; 657’ye tabiyim.bahsetmiş olduğunuz izin 7 iş günü mü yoksa 7 gün mü?

Bir Cevap Yazın