Online Bilgisayarlı Mülakat Nedir ?

online iş görüşmesi - insankaynaklariyiz.net

Bugüne kadar karşınızda biri olmadan, videolu, bilgisayar başında iş görüşmesi yaptınız mı? sorusunu yanıtlayan adayların yüzde 93’ü “Hayır” cevabını verdi. Dünyada çok yaygın olmasa da gittikçe artan kullanım oranıyla kullanılmaya başlanan videolu mülakatlar, yüz yüze yapılan iş görüşmelerinin bir kısmını bu yöne kaydırmayı başardı. İnsan kaynakları profesyonelleri ve işverenler ise videolu işe alım görüşmelerine sıcak baksa da avantajlı ve dezavantajlı yönleri olduğunu düşünüyor. Belirli pozisyonlarda kullanımına sıcak bakıyor. Anketi yanıtlayan insan kaynakları profesyonellerinin yüzde 38’i videolu iş görüşmesi yaparak kısa sürede yüzlerce adayla görüşme şansı yakalayabileceklerini belirtiyor. Yüzde 23’ü ise iş görüşmelerinin daha kolay olacağını savunuyor.

Online İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online mülakatın adaylar ve işverenler için avantajları ve dezavantajları neler? Online mülakat yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz? Yanıtları insankaynaklariyiz.net‘de.

İş görüşmeleri, adaylar ve işverenler için yorucu ve uzun bir süreç. Online mülakat, adayla yüz yüze görüşmenin zaman ve mekânsal olarak zor olduğu ve işe alım süreçlerini aksattığı durumlarda hayat kurtarıyor. Peki online mülakat, işverene aday hakkında doğru geri bildirimler veriyor mu?

Şirketler, şehirlerarası pozisyonlarda son görüşmelere dek adayla online görüşme yaparak ilerleyebiliyorlar. Adayla görüşmelerini mekândan ve zamandan bağımsız gerçekleştirebilmeleri işe alım sürecini de hızlandırıyor. Şehir dışı adayların görüşme için şirket merkezine gelme zorunluluğu ortadan kalkıyor, bu da maliyetler açısından projeye katma değer sağlıyor.

Online Mülakatın Dezavantajları 

Ulaşım zorlukları düşünüldüğünde adaylar, enerji ve zaman harcamadıkları için online mülakat yapmayı tercih ediyor. İşveren ise işe alım süreçlerini hızlandırdığı için işe alım süreçlerinin büyük bir kısmını online mülakatla gerçekleştiriyor.

Online mülakatın faydaları olduğu kadar olumsuz yönleri de var. Adaylar görüşme sırasında bağlantı problemlerini çözmekte zorlanıyor ve adaylar kendilerini gerektiği şekilde ifade edilemiyor. Bağlantı sorunlarının bir dezavantaj olarak tabiki görebiliriz. Adaylar görüntülü konuşmayı daha önce kullanmamışlarsa görüşme sırasında ortaya çıkabilen bağlantı problemlerini çözmekte zorlanabiliyor. Görüntü ve ses kalitesi düşükse hem adayların kendilerini gerektiği şekilde ifade etmeleri zorlaşıyor hem de bizim sağlıklı bir değerlendirme yapmamız imkânsız hale gelebiliyor. Bunun yanında iletişimi yüz yüze görüşmede olduğu kadar sıcak tutamamak da bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir el sıkışma gibi bir temas olmadığı için mülakat esnasında olduğu gibi online mülakatta maalesef kişinin vücut dilini gözlemleme şansınız mümkün olmuyor.

Online Mülakattan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Online mülakatta kameranın çalışmaması veya ses sisteminde sorunlar çıkması gibi adaylara gerginlik yaratabilecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu tür sıkıntıları ortadan kaldırmak için önce internet bağlantınızı kontrol etmeniz, daha sonra ses sisteminin çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Online teknolojiyi kullanabileceğinizden ve gerekli donanıma sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

İletişim bilgilerini eksiksiz almalı ve kendi bilgilerinizi de aktarmalısınız. Online mülakat sırasında bulunacağınız mekânda yalnız olmanız ve görüşmenin başka biri tarafından bölünmemesi de önemli.

 

logo - asıl

Bir Cevap Yazın