Yeni Nesil İş Bulma Platformu “Linkedin”

linkedin iş bulma - insankaynaklariyiz.net

Kişinin mutsuz ve huzursuz çalışması yerine yeni bir iş bulmak yada ilerleyebilmek için daha iyi olanaklarla çalışacakları işleri bulmak isteyen internet kullanıcıları dünyanın en popüler adreslerinden biri olan Linkedin platformunu aktif olarak iş ve işçi bulmak amacıyla kullanıyor. Bir araştırmaya göre işe alım uzmanlarının büyük bir bölümü şu anda dünyadaki en geniş ağa sahip olan iş bulma sitelerinden Linkedin’den yararlanmış. www.linkedin.com adresinden siteye ücretsiz üye olunuyor ancak ücretli üyelik sistemi de kullanılabiliyor. Tabi bunun artı avantajları var. 

İşverenlerin çalışanları fark etmesi için etkili bir profil oluşturmak şart. Klişe yazılardan ve mevcut işinizle alakalı gerçekçi bilgilerle bir profil başlığı oluşturarak işe başlıyoruz. Linkedin’in profesyonel işlere yönelik içeriği, oluşturulan profilin özel hayatımızın büyük bölümünden aktarılıyor olmasıyla kişisel olarak bir çok özelliğimizi de bu site aracılığıyla işverene aktarmamızı sağlıyor. Çalışma şekli diğer iş bulma internet siteleri yada sosyal medya sitelerinden tamamen farklı. Yazdığımız kelimelerin Google tarafından algılanması için profil özetinin hemen altındaki bölümün arama motoru optimizasyonu olarak doldurulması önemli. İnsan Kaynakları yöneticileri açık pozisyonda arama yaparken genelde sektörel terim ile arama yapıyorlar. Çalıştığınız işyerinin, hangi pozisyonda çalıştığınızın yada işyeri tecrübenizin sektörel bazda incelenmesi açısından oldukça kolaylık sağlıyor. Ayrıca beraber eğitim gördüğünüz, çevrenizde çalışan yada şefleriniz tarafından yazılan “tavsiye mektupları” Linkedin sitesinin sunduğu yararlı bölümler arasında. Özellikle bu bölüm işverenler açısından dikkatlice izleniyor. Sakın hemen tavsiye mektuplarının gerçeği yansıtmadığı yada ilgisiz kişiler hakkında yazılabildiğini düşünmeyin. Çünkü Linkedin bu konuya da belirli çözümler getirmiş durumda. Tavsiye mektuplarının doğru kişiler ve konu hakkında yazılması çok önemli.

Hesap açmak iş bulma alanında yeterli değil. Şirketler tarafından oluşturalan gruplar ve açılan tartışma konuları başka profesyonellerden fikir ve bilgi alınması amacı taşıyor. Her kullanıcının kendi ilgi alanlarına ve meslek gruplarına uygun olan gruplara üye olması ve güncel bilgilerle ilgi alanlarındaki gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Örneğin daha önceden çalıştığınız ve tecrübe edindiğiniz sektör alanında bir gruba üye olarak yada eğitim aldığınız okul yada herhangi bir eğitim konusunda tartışma konularına girmeniz eğer uygun bir dil kullandığınız takdirde Linkedin tarafından farkedilmenizi sağlayacaktır.

Özellikle kendinize güvendiğiniz konulardaki tartışmalara katılmanız ve düşüncelerinizi uygun ve sade bir dille diğer üyelere aktarmanız karşınıza iş fırsatları çıkarmada önemli rol oynuyor.

Linkedin ile bilişim, eğitim, teknoloji yada inşaat sektörleri olmak üzere çeliştli alanlarında iş olanaklarıyla karşılaşmanız mümkün.

 

logo - asıl - site baş

Bir Cevap Yazın