50 Yaş ve Üzeri Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

50 Yaş ve Üzeri Çalışanların Yıllık İzin Hakkı - insankaynaklariyiz.net

Daha önceki yazılarımızda okuduğunuz gibi 4857 sayılı iş kanununun 53. maddesine göre çalışanların yıllık izin hakları; 

1 – 5 yıl arası : 14 gün  /  5 – 15 yıl arası : 20 gün  /  15 yıl ve fazla : 26 gün

den az olamaz. 

Bu izin hakları 50 yaşına henüz ulaşmamış çalışanlarımız içindir. 51 yaşından gün alan çalışanların emekli olsun yada olmasın işyerinde 1 yılı doldurduktan sonraki yıllık izin hakları 20 iş günüdür.

Bu günlere haftalık tatil, ulusal bayram yada işyerlerinde genel tatil günü sayılan (bayram arefesi gibi) günler yıllık izine eklenir. Bu izinler yıllık izin sürelerinden sayılmaz. 

Bu hakkı kazanabilmek için 50 yaşınızı tamamen bitirip 51. yaşınızdan gün almanız gerekmektedir. Eğer yaşınız tam olarak 50 olmamışsa yıllık izin hakkınızı kazandığınız gün 51 yaşından gün almışsanız 20 gün olarak yıllık izin hakkınızı kullanırsınız. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Eğer yıllık izne çıkacaksanız ve bunun için yeterli paranız yoksa 4857 sayılı iş kanununun 57. maddesine göre henüz izine çıkmadan önce izinli olduğunuz sürenin maaşını işveren size ödemek zorundadır. Eğer maaş ödemesi yapılmadıysa nakit olarak da iş avansı şeklinde verebilir.

 

 

logo - asıl - site baş

34 Responses to 50 Yaş ve Üzeri Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

 1. mesut göker diyor ki:

  merhaba,

  çalıştığım iş yerinde pazarları haftalık izin kullanıyorum. 20 .07.2015. günü izine başladığımda 7 günlük bir süre kullanımdan sonra hangi tarih iş başı olacaktır. arada kalan pazar günü bana 1 gün artı getirecekmidir.
  teşekkür ederim.

  • Yönetici diyor ki:

   Mesut bey, yıllık izin gün sayısı “işgünü” olarak kullanılır. Haliyle haftada en az 24 saat izin kullanma zorunluluğunuz olduğundan 20.07.2015 tarihinde yıllık izine başlarsanız 7 günlük yıllık izin kullanımında işbaşı tarihiniz 28.07.2015’tir. Anlaşılacağı üzere haftalık izniniz yıllık izine eklenir.

 2. şemsetin gölçluklu diyor ki:

  5,5 senedir çalışıyorum. benim izin ne kadar olur ?
  yaşımı doldurdum.

  • Yönetici diyor ki:

   Şemsettin bey, işyerinde SGK’lı olarak çalışıyorsanız ve 50 yaşınızdan gün almışsanız çalışma yılınız 1 yılı doldurduğu günden itibaren 20 iş günü yıllık izin hakkınızı kullanabilirsiniz. Mevcut durumunuzda 20 iş günüdür.

 3. AHMET diyor ki:

  Merhaba bir personel 51 yaşında ise ve çalıştığı iş yerinde 6 yıllık personelse izin süresi 20 iş günümü oluyor, yoksa farklı bi tarifesimi var? yardımcı olurmusunuz lütfen.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, 50 ve daha üstü yaş çalışanlar için yıllık izin hakkı 20 işgünüdür. Bu hak 5. yıldan sonra artmaz. 15 yıldan fazla çalışanlar için 26 işgünüdür. İyi çalışmalar.

 4. adnan diyor ki:

  53 yaşındayım, Bu yıl izin hak edişim için 9 ay doldu. Şu durumda yıllık izin hak etmiş olur muyum? Yoksa 12 ay mutlaka dolmalı mıdır? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Kemal Yılmaz diyor ki:

   Merhaba, Yıllık izin hakkını kazanabilmek için mutlaka 1 yılı (12 ay) doldurmanız gerekmektedir.

 5. enver ekmekciler diyor ki:

  50 yaşımı doldurduğum için izine 20 günden başladım ve iş yerimde 6. senem izin artışım varmı? varsa kaç gün izin kullanabilirim? teşekkürler.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Mevcut durumunuzda yıllık izin hakkı süreniz 20 iş günüdür. İyi çalışmalar.

 6. sabahittin teymur diyor ki:

  Elli YAŞ üstünde işe başlayıp beş yılı dolduranların izin hakkı 20 mi 26 mı?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, 50 yaş ve üzeri çalışanların izin hakları 1-15 yıl arası 20 işgününden az olamaz. İyi çalışmalar.

 7. Muhammet diyor ki:

  2 yıldır çalışıyorum. 1 mayıs 1966 doğuluyum. yıllık izinim ne kadardır?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, 2 Mayıs 2017 tarihinde yıllık izin hakkınız 20 işgünüdür. İyi çalışmalar.

 8. kemal diyor ki:

  Çalıştığım iş yerinde 25 yılı doldurup emekli oldum ve devam ediyorum. emekli işe devam süresi 10 yıl oldu. izin hakkım kaç gün? Teşekkürler.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, özel sektör çalışanı iseniz yıllık izin hakkınız 26 işgünüdür. İyi çalışmalar.

   • Yusuf Karaarslan diyor ki:

    Merhaba babam 30 senedir aynı yerde çalışıyor. 4 senedir izin kullanmıyor. babam 55 yasında babam parasını 26 iş günü olarakmı alacak?

    • Yönetici diyor ki:

     Merhaba, Yıllık izin hakkı anayasal haktır. 26 işgünü x 4 olacak şekilde hesaplanır. Geçmiş yılların izin hakları kaybolmaz. İyi çalışmalar.

 9. Ertan ÖRNEK diyor ki:

  57 yaşındayım iki yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. kaç gün izin kullanabilirim?

 10. yüksel çakır diyor ki:

  sayın yönetici, resmi kurumdan emekli olduktan sonra özel sektörde işe başladım. yaşım 57. Sorum şu ki yıllık ücretli izinden yararlanmam için 1 yılı doldurmam şartmı? Geçenlerde bir gazete de emekli olanların yıllık ücretli izni için 1 yıl şartı yok diyordu? Teşekkürler.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Kanunen bu şekilde yıllık izin hakkı söz konusu değildir. Kaldı ki adalet kavramından uzak bir uygulama kapsamına girer. İyi çalışmalar.

 11. Mehmet diyor ki:

  Merhaba
  Biz haftada 5 gün çalışıyoruz. Senelik izin kullanırken 6 gün olarak düşülüyor, Bu uygulama doğrumudur?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Yıllık izninizin haftada kaç gün çalıştığınızla ilgisi yoktur. 1 Yıllık çalışmanız durumunda 14 iş günüdür. İyi çalışmalar.

 12. enes kolyeci diyor ki:

  İyi günler, ben konuyu tam çözemedim maalesef. Ben 6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum, yaşım 48, 2017 mayıs ayında emekli oluyorum. şu an benim durumumda olan bir işçinin izin hakkı nedir. kaç gün kullanıyorum ve neden? Şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, yıllık izin haklarınızın emekliliğinizle bir alakası yoktur. İşyerinizde tam olarak 6 yıl çalışmışsanız 20 işgünü yıllık izine hak kazanırsınız. İyi çalışmalar.

 13. Ayfer Kalelioğlu diyor ki:

  06.01.1967 Doğumluyum, özel şirkette 17.11.2014 yılında %49 engelli kadrosuyla çalışmaktayım, 20 iş günü yıllık izin hakkım ne zaman kullanabilirim.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Özel çalışanlarımız için kanunda ayrıcalıklı bir hüküm maddesi yoktur. 18.11.2020 tarihinden sonra 20 gün izine hak kazanırsınız. İyi çalışmalar.

 14. ali kaya diyor ki:

  Ben 1962 doğumluyum. emekliyim. aynı işyerinde 2 ylldlr çalışmaktayım. benim yıllık iznim kaç gün bilmek istiyorum.

 15. Süleyman diyor ki:

  15 ay oldu emekli olalı aynı işyerinde çalışıyorum 52 yaşındayım yıllık izin günü kaç gündür

 16. Mahmut diyor ki:

  1/7/1966 doğumluyum kaç gün izin kullanmam lazım

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, çalıştığınız işyerinizde 5 yıllık çalışmanız sonuna kadar 14 günlük yıllık izin hakkınız bulunmaktadır. 01.07.2017 tarihinde 20 işgünü yıllık izine hak kazanırsınız. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın