Online SGK İşyeri Açılış Bildirgesi

Online SGK İşyeri Açılış Bildirgesi - insankaynaklariyiz.net

SGK Müdürlüğünün yeni hizmete sunduğu internet üzerinden işyeri tescil uygulaması ile SGK işyeri açılışı artık internet ortamında yapılabiliyor. 01.02.2016 tarihinden itibaren "ana işveren" açılışlarında internet başvurusu mecburidir. Yeni uygulamayla önceden internet ortamında ilgili alanları doldurarak işyeri bildirgesini kuruma bildiriliyor. İlgili uygulamayla veriler kolay ve pratik olarak SGK merkezine ulaşıyor ve SGK merkezine gittiğinizde kolayca işlemleri tamamlayıp işyeri tescil işlemlerinizi bitiriyorsunuz.

İnternet ortamında online SGK işyeri tescil ve online işyeri bildirgesi işlemlerini resimli anlatım şeklinde yazımızda bulabilirsiniz.

Peki internetten işyeri tescil işlemleri nasıl yapılır? İnternetten işyeri bildirgesi nasıl verilir? Özellikle meslek teşekkülü ne demektir? gibi sorularınızın cevapları resim açıklamalı olarak yazımızda. İnternet işyeri açılış ve işyeri tescil işlemleri resimli anlatım.

Öncelikle şunu belirtelim ki internet işyeri açılışı yapabilmeniz için ana firma olmanız gerekmektedir. Yani aracı kodunuz “000” olmalıdır. Taşeron işyeri iseniz günümüz itibariyle bu uygulamayı kullanamazsınız. Tahmin ediyoruz ki gelecek aylarda internet üzerinden taşeron işyeri  açılışı için bir düzenleme de gelecektir.

İnternet başvurusu yaptığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde ilgili SGK merkezine istenilen evraklarla beraber başvurmanız gerekmektedir.

Öncelikle uyg.sgk.gov.tr/stw/welcome.do ( TIKLAYIN! ) adresinden işyeri tescil uygulaması ana sayfasına ulaşıyoruz.

Resimleri görüntülemek için lütfen resmin üzerine tıklayın!

1 – Giriş

İşyerinizde yetkili kişiye ait kimlik bilgilerini yazarak işleme başlıyoruz.

2 – İşyeri Bilgileri

SGK Açılışı yapılacak olan işyerine ait ilgili bilgileri giriyoruz.

Yapılan İşin Niteliği” bölümüne işyerinde tam olarak ne işi yapılacaksa açıkça yazılır. Örneğin bina elektrik tesisat yenilenmesi yada eğitim ve öğretim gibi.

Çalışmaya Başlanacak Sigortalı Sayısı” bölümüne 1 yazmanızı öneririz. Buraya yazacağınız kişi sayısı, işyeri tescili yapıldığı tarihte işe girişi yapılacak işçi sayısını gösterir. İşyeri açılış gününde yazdığınız kişi sayısından  fazla işçinin sigortalı olarak işe girişini yapabilirsiniz. Yazdığınız rakamdan daha az işçi sigortalı gösterirseniz cezai müeyyideyle karşılaşabilirsiniz.

Meslek Teşekkülü” bölümüne ise hangi ticaret odasına ya da hangi esnaf ve sanatkârlar odasına bağlıysanız ilgili odanın adını yazmanız gerekiyor. Özellikle meslek teşekkülü nedir diye soran birçok çalışan bu bölüme yanlış bilgi girebiliyor. Örneğin İTO (İstanbul Ticaret Odası).

online işyeri bildirgesi, işyeri bilgileri - insankaynaklariyiz.net

3 – İşyeri Adres Bilgileri

Bu sekmede açılışı yapılacak olan işyerine ait adres bilgileri girilir. Eğer merkez adresinizin dışında aynı işverene ait başka işyeri açılışı yapılacaksa da ilgili yerlere veriler girilir.

4 – Nace Bilgileri

Eğer NACE kodunuzu biliyorsanız ilgili yere yazın eğer bilmiyorsanız alt taraftaki ilgili yerleri doldurarak “ekle” butonuna tıklıyoruz. İleriyi tıklamadan önce kesinlikle ekle butonunu tıklayın.

5 – Yönetici Bilgileri

Resmi imzaya yetkili işyeri yöneticisinin bilgileri girilir.

“Göreve Başlama Tarihi“ bölümüne işyeri yöneticisinin SGK işe giriş tarihi değil yönetici olarak işyerine atandığı tarih yazılır.

6 – Ortak Bilgileri

İlk sayfada “İşyeri Bilgileri” sekmesinde ortak sayısını kaç kişi bildirmişsek bu bölümde ortaklara ait bilgileri yazıyoruz. Ortakların TC Kimlik No ve hisse oranı gibi bölümleri dolduruyoruz.

Burada yine her bir ortağa ait bilgileri yazdığımızda alttaki “ekle” butonunu tıklıyoruz. Ortak/ortaklara ait bilgiler girilip ekle ye tıklandıkça altta bilgileri sıralanacaktır.

7 – İşyeri Tescil Bilgileri

Ekrana gelecek olan İşyeri Tescil Bilgileri sekmesini inceliyoruz. Hatalı giriş yapılmışsa “geri” butonuna tıklayarak düzeltme yoluna gidebiliyorsunuz. Sorun yoksa  “KAYDET” butonuna tıklıyoruz ve kaydımızı tamamlıyoruz.

8 – Online İşyeri Tescil Çıktı Alınması

Açılan ekranda aşağıda görüntülenen İşyeri Tescil Bilgileri evrağının çıktısını alıyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ilgili SGK Merkezine gitmeden hangi evrakları yanınızda götürmeniz gerektiği ekranda yazacaktır. İstenilen evrakların yanı sıra işyeri açılış dilekçesi ve vekaletname evraklarını yanınızda götürmeniz gerekebilir. İşyeri bildirgesi online başvuru nasıl yapılır konusunda cevap almak istediğiniz sorularınız varsa bizlere iletebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Yazar : Hayri ALBAYRAK

 

logo - asıl - site baş

 

6 Responses to Online SGK İşyeri Açılış Bildirgesi

 1. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba, Biz X isimli bir firmanın aldığı kamu ihalesi işi taşeron olarak yapmaya başlayacağız. Bizim internet üzerinden başvuru yapmamıza gerek var mı acaba? İyi çalışmalar.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Taşeron firma olmanızdan dolayı internet üzerinden başvuru yapmanız mümkün değildir. Taşeron kodunuz “000” değil ise online SGK açılışı yapamazsınız. İyi çalışmalar.

 2. muhammet diyor ki:

  Yazınız gayet yardımcı oldu. Teşekkürler iyi çalışmalar.

 3. isa diyor ki:

  e bildirgeleri göndermek için başvurumuzu yaptık fakat sgk daki memur şifreniz e devlete düşer dedi nerden alacağız şifremizi bi yardımcı olsanız

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, İşyeri açılışında E-Şifre için verdiğiniz evraklarda adı yazan çalışanın E-Devlet hesabından şifre görülebilir. İyi çalışmalar.

 4. fatih diyor ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın