Güncel SGK Meslek Kodları Açıklama ve Liste “2016”

2016 GÜNCEL MESLEK KODLARI

Her mesleğin SGK’da bir kodu bulunmaktadır. E-Bildirge işlemlerinde meslek kodları kullanmak zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle programlarınızda meslek kodlarını girmelisiniz. E-Bildirgeler de sigortalı bilgileri yanında meslek kodlarıyla çalışacaktır. Bu yüzden sistem SGK Meslek Kodları olmadan çalışmayacaktır. SGK Meslek kodları uygulamasının başlamasıyla meslek grupları için belirlenmiş olan asgari ücret seviyeleri ile bu kişilerin prim matrahına esas olan ücretler karşılaştırılacak ve primleri düşük ücretten ödenen mesleklerin tespiti yapılacaktır.

Dosyalarda meslek kodu araması yapabilmek için  "Ctrl + F"  tuşlarını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak güncel SGK Meslek Kodları Listesine  "excel (.xls)" ve "pdf" formatlarında ulaşabilirsiniz.

⇒ "PDF" 2016 Güncel SGK Meslek Kodları İndirmek İçin Tıklayın !

⇒ "EXCEL" 2016 Güncel SGK Meslek Kodları İndirmek İçin Tıklayın !

 

SGK, bu tespiti yaptıktan sonra ilgili meslek grubunun ücretinin neden düşük gösterildiğini sorabileceği gibi, yapılacak analiz sonucundan bu iş yerlerini kayıt dışılık yönünden riskli iş yeri grubuna alıp, denetime tabi tutulabilecek ve bu denetimin sonucuna göre de ek prim tahakkuku ve idari para cezası uygulanıp uygulanmayacağı kararlaştırılır. SGK Meslek Kodları uygulamasının amacı; kayıttaki mesleklerin, düşük ücret üzerinden primlerinin ödenmesi şeklinde ortaya çıkan kayıt dışı işlemlerin önlenmesi hedeflenmektedir. Günümüz itibariyle malesef bu konuda herhangi bir gelişme sağlanamamıştır.

 

SORU :

Merhaba,

Sigorta dosyasında (resepsiyon görevlisi) olarak 3 ay önce almış olduğumuz personelimizin meslek kodunu işyerinin faaliyet değişikliği nedeniyle büro elemanı olarak değiştirmek istiyorum.
İşe giriş bildirgesi güncelle bölümünden değiştirsem sigorta açısından herhangi bir cezai müeyyidesi olur mu?

CEVAP :

Daha önce karşılaştığımız bu duruma istinaden SGK Müdürlüğünün bizlere verdiği cevap; herhangi bir sorun olmayacağı ve cezaya konu olacak bir durumun söz konusu olmadığı yönündedir. İyi çalışmalar.

SORU :

Merhaba, Geçen yıl çalışmış ve ayrılmış bir personelin meslek kodunu değiştirmemiz mümkün oluyor mu ?

CEVAP:

Çalışana ait bildirilen meslek kodu sadece işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinde değil, aylık hizmet listesinde de görüntülenmektedir. Çalışmış olduğu bütün ayları kapsayan düzeltme dilekçesi ve ek-iptal bildirgesi vermeniz gerekmektedir. Ancak şunu da belirtelim SGK alo 170 hattının bizlere bildirdiği; yanlış girilen meslek kodları olması durumunda herhangi bir cezai uygulamanın olmaması yönündedir.

 

logo - asıl - insankaynaklariyiz.net

8 Responses to Güncel SGK Meslek Kodları Açıklama ve Liste “2016”

 1. Halis Kulyu diyor ki:

  2015 yılında 9333.12 olan Sevkiyat Görevlisi kodu e-bildirge sisteminde kabul edilmiyor ve Sevkiyat Görevlisi kodu olarak 4323.52 girmek gerekiyor.Sizin yayınlamış olduğunuz listede ise Sevkiyat Görevlisi kodu 9333.12 olarak görünürken 4323.52 numaralı bir kod yok.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Listemizde bildirilen “2016 meslek kodları” sosyal güvenlik kurumunun bildirdiği meslek kodları listesidir. Belirttiğiniz gibi “sevkiyat görevlisi” veya “(A,B,C sınıfı) sosyal güvenlik uzmanı” gibi meslekleri kurumun listeden güncellememesi sonucu az da olsa bazı mesleklerde tutarsızlık yaşanmaktadır. Bu tutarsızlık tamamen SGK’nın meslek listelerini güncellememesinden kaynaklanmaktadır. Ancak ilgili kişilerle yaptığımız görüşmeler neticesinde 2016 meslek kodları listesinin güncellenerek yeniden sunulacağı bildirilmiştir.
   Bu konuda bizleri uyardığınız ve düzeltilmesi muhtemel bir sorunu bildirmemize vesile olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

 2. adsız diyor ki:

  Merhaba,
  3 yıldır bir sigorta acentesinde teknik personel olarak çalışmaktayım ancak sekreter olarak gösterildiğimi öğrendim. Bunun bana bir zararı olur mu ileride acente açmak istesem karşıma sorun çıkar mı iyi çalışmalar

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Öncelikle geçmişe dönük SGK müdürlüğüne bir dilekçe verilerek geçmiş ay meslek kodlarının düzeltilmesi gerekir. İş güvenliği uzmanlığı gibi bazı meslek gruplarında belirli gün sayısı kadar staj yapma zorunluluğu vardır. Bu staj zorunlulukları da meslek kodlarından takip edilmektedir. Eğer acente açmak için buna benzer bir şart var ise geçen dönemde kaybınız olacaktır. Bunların dışında sizlerin maddi yada manevi olarak meslek kodu konusunda bir yükümlülüğünüz bulunmamakla beraber bu konunun taraf ve sorumluları öncelikli SGK ve işyerinizdir. İyi çalışmalar.

 3. Halit diyor ki:

  inşaat firmasının muhasesini tutuyorum 2016 başlarından beri tüm çalışan elemanların meslek kodlarına beden işçisi inşaat diye giriyordum. meslekadlarını doğru girmedim diye herhangi bir meddi yaptırımı var mı?
  Teşekkür ederim..

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, Özellikle bu durum mahkemeye taşınan işçi-işveren konularında sorun oluşturuyor. Bunun dışında yanlış yazılmasından dolayı para cezası uygulanmamaktadır. İyi çalışmalar.

 4. Mirzade Doğan diyor ki:

  Merhabalar, girişini yapacağımız personelin meslek kodu yoksa bu kodun açılması için izlememiz gereken yol nedir& başvuru prosedürleri nelerdir?

  • Yönetici diyor ki:

   Merhaba, İlgili meslek kodları İŞKUR tarafından belirlenmiştir. Her geçen gün de güncellenmeye devam etmektedir. Aradığınız meslek kodu yoksa en yakın meslek kodunu seçebilirsiniz. Bunun neticesinde oluşabilecek sorunlar sizin sorumluluğunuzda değildir. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın