Öğrencilerin İŞKUR’dan Maaş Alma Koşulları

Öğrencilerin İŞKUR’dan Maaş Alma Koşulları - insankaynaklariyiz.net

Devlet desteği ile İŞKUR’un çalışacak olan üniversite öğrencilerine yönelik maaş ödemesi uygulaması yürürlüğe girdi.

Üniversite öğrencilerinin okudukları illerde işbaşı eğitim programına (İEP) katılarak hem iş deneyimi kazanabilir hem de emeklerinin karşılığında aylık 1.000 ¨ maaş alabilirler. Çalışmak isteyen öğrenciler Türkiye’nin her ilindeki İŞKUR merkezlerine başvuru yapabilirler. İsterlerse çalışacak işyerini kendileri de bulabilirler.

Gençlerin para kazanabilmelerinin yanında istedikleri meslekte deneyim kazanmaları da mümkün kılındı. Mezun olduktan sonra iş hayatına uyum sürecinin çabuk atlatılması ve gelecekte yönelmek istedikleri meslek gruplarında daha kolay iş imkânı sağlanması hedeflenmektedir. Okulu bitirdikten sonra tamamen ne yapacağını bilmeyen öğrencilerin yerini ne yapacağını bilen, yöneldikleri meslekte ne tür bilgi ve tecrübe gerektiğini öğrenmiş işçiler yer alacaktır.

Programın süresini işçi ve işveren belirler. İhtiyaca göre istenirse 15 gün ya da 3 aylık bir eğitim belirlenebilir. Program sonunda öğrenciye işbaşı eğitim programı katılım sertifikası veriliyor. Öğrenci mezun olduktan sonra iş tecrübesinin olduğunun kanıtı olarak görülebilir.

Öğrencinin okuduğu yerde bulunan İŞKUR merkezine başvurup İşyeri Eğitim Programına başvurması ile başvuru süreci başlar. Öğrencinin koşullarının İEP için uygun olup olmadığı değerlendirilir. İŞKUR yetkililerince uygun görülürse İşyeri Eğitim Programına (İEP) eğitimi için işlemler başlar.

İşyeri Eğitim Programı (İEP) Bilinmesi Gerekenler:

  1. 2 Yıl içerisinde en fazla 16 gün programdan faydalanılır.
  2. Toplam program süresinin 1/10 undan fazla devamsızlık yapılamaz.
  3. Devamsızlığın bu süreyi aşması durumunda 1 yıl boyunca yeniden işyeri eğitim programına başvuramaz.
  4. İEP’ten yararlanılması durumunda 6 ay içerisinde yeniden herhangibir İEP programına katılım sağlanılamaz. Yine İŞKUR tarafından düzenlenen kurs yada programlara kayıt yapılamaz.
  5. İşbaşı Eğitim Programında günlük en az 5, en fazla 8 saatlik eğitim verilebilir. Günlük 8 saatlik eğitimde öğrencinin rızası alınması gerekmektedir.

Öğrencilerin İŞKUR’dan Maaş Alma Koşulları:

  1. Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya ikinci öğretim öğrencileri ile Açık Öğretim Lisesi ya da Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olmak,
  2. İŞKUR’a Kayıtlı olmak,
  3. İşverenin 1. veya 2. derecede akraba ya da kan bağı olmamak,
  4. 15 yaşında veya daha büyük olmak
  5. 3 ay öncesine kadar programa başlanılan işyerinin işçisi olmamak,

 

Bu uygulama özellikle genç işsizliğin azaltılması bakımından da önemlidir.

Üniversite öğrencileri bu sertifikayı almaları halinde günlük 38,48 ¨ aylık toplamda 1.000 ¨ gelir elde edebilirler.

Bunun yanı sıra işverenler işbaşı eğitim sertifikasını almış genç işçileri işe aldıkları takdirde imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay süresince işveren sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

 

logo - asıl

Bir Cevap Yazın