Kendi İşten Çıkan İşçi Tazminat Alabilir !

Kendi İşten Çıkan İşçi Tazminat Alabilir - insankaynaklariyiz.net

Kıdem tazminatı alma koşullarını daha önceki yazımızda belirtmiştik. Ancak kıdem tazminatı sadece işveren işçinin işine son verdiğinde değil değişik şart ve koşullarda da alınabilir. Bunların çalışanlar tarafından bilinmesi gerekir. Çünkü birçok çalışan bu koşulları bilmediğinden işyerinden kendi isteğiyle ayrıldığında dahi bu tazminata hak kazanabiliyor. Kıdem tazminatını almadan işyerinden ayrılabiliyor.

1 – 3600 İşgünü çalışmış ve 15 yıl çalışmış sigortalı kendi isteğiyle işyerinden ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?

İster kadın yada erkek çalışan olsun eğer 08.09.1999 tarihinden önce sigorta işe girişli iseniz 3600 işgünü ve 15 yıl çalışmanız durumunda kendi isteğinizle işyerinden ayrılsanız dahi kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız. Bunun için SGK dan bir yazı alıp işyerine vermeniz yeterlidir.

Eğer ilk işe giriş tarihiniz 08.09.1999 tarihinden sonra ise maalesef bu zaman 4500 işgünü SGK ödenmesi ve 20 yıl sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

Bu durumda son işyerinizde ister 1 yıldır çalışın ister 5 yıldır çalışın son çalışmış olduğunuz işyerinden kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

2 – Askere gidecek olan tazminat alabilir mi?

Askere gidecek olan çalışanlar askerlik şubesinden askere gideceklerine dair evrağı işyerlerine vermeleri durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Askere daha sonra gidecekler kıdem tazminatı alabilir mi? Askere daha sonra gidecekler de kıdem tazminatına hak kazanırlar. Örneğin askere 6 ay sonra gidecekseniz ve askerlik şubesinden askere gideceğinize dair yazı alırsanız askere gitmeden 6 ay önce dahi kıdem tazminatınızı alıp işyerinden ayrılabilirsiniz.

3 – Emekli olan çalışan işyerinden kıdem tazminatı alabilir mi?

Emekliliğe hak kazanan çalışanlar öncelikle emeklilik işlemlerinin başlaması için işyerinden “8- Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle” koduyla işten ayrılış bildirgesi düzenlenmelidir. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanır ve emekli olması durumunda SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ne bağlı olarak emekli olarak işe girişi tekrar yapılır.

4 – Kadın işçi evlenirse sonradan tazminat alabilir mi?

Kadın çalışanlar son işyerlerinde 1 yıldan fazla çalışıyorlarsa evlenmeleri halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. Evlilik tarihinden 1 yıl sonrasına kadar kıdem tazminatı talebinde bulunabilir. Aksi takdirde bu hakkı sona erer.

 

Ayrıca Kıdem tazminatı Alma Şartlarını bu yazımızda okuyabilirsiniz : insankaynaklariyiz.net – kıdem tazminatı alma koşulları

 

insankaynaklariyiz.net

2 Responses to Kendi İşten Çıkan İşçi Tazminat Alabilir !

  1. cumali dilmen diyor ki:

    ben bir işyerinde 2 yıl 35 gün çalıştım zam istedim vermedi 70 gün sigortamı bildirmemiş ayrıca maaşımızı asgari ücretten olanı bankaya geri kalanı elden veriyordu ve devamlı baskı yapıyor mesai kalmamız için bende 1/5 ay önce sözle sorumluya söyledim sorumlu dedi istediğin zaman gidebilirsin diye ben yazılı olarakta ofise bildirdim bu durumda ben durumda tazminat alabilirmiyim

    • Yönetici diyor ki:

      Merhaba, Belirttiğiniz nedenlere göre “tek taraflı olarak sözleşmemi fesih ediyorum ve haklarımın ödenmesini istiyorum” diye noter aracılığıyla yazı gönderin. Bu durumda tazminatınızı kesin olarak almaya hak kazanırsınız. Mahkemeye taşınması durumunda kanuna aykırı bir durum olduğu için mahkeme sizi haklı görecektir. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın