Sigortalı Hesap Fişi Nasıl Düzenlenir? (Resimli Anlatım)

hesap fişi nasıl düzenlenir resimli anlatım - insankaynaklariyiz.net

Sigortalı Hesap Fişi; sigortalı olarak işe başlayan çalışanın Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin henüz SGK Kurumuna gönderilmediği anda sigortalı çalışmasının görüntülenmesi için düzenlenen evraktır.

Sigortalı olarak işe giren işçiler henüz yeni sigortaları başladığı yada belli bir süre ara verip yeniden sigortalı oldukları için bazı sorunlarla karşılaşırlar. Sigortalı işçiyim eczaneden ilaç alamıyorum? gibi sorular tarafımıza iletilmekte.

Örneğin işçi işe girdi ve 20 gün sonra hastaneye gitti ve oradan da ilaçlarını almak için eczaneye gitti. Ancak eczane sisteminde hastanın sigortalı görülmediği için ilaçların parasını cebinden ödemesi gerektiğini söyledi!
Bu gibi sorunların nedeni şudur. İşveren işçiyi işe başladığı günden itibaren sigortalı gösterse de Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi (APHB) takip eden ayın 23. gününe kadar verilme süresi vardır. Aylık Hizmet ve Prim Bildirgesi verilene kadar eczane çalışanın işe başladığını sistemde göremez.

Bu gibi sorunları çözmenin yolu Hizmet Belgesi düzenlemektir. Geçen yıllarda ilgili SGK Müdürlüğüne gidip bu belgenin alınması gerekiyordu. Ancak günümüzde işverenin internet ortamında hizmet belgesini düzenlemesi bir hayli kolay.

Peki Sigortalı Hesap Fişi nasıl düzenlenir? Sigortalı hesap fişi düzenleme resimli anlatım yazımızın devamındadır.

Sigortalı hesap fişini işveren düzenler ve anlık olarak SGK da görünmeyen günler sistemde anında görünür.

Resimlerin tam boyut görüntüleri için resimlerin üzerini tıklayınız !

1 – Öncelikle E-Bildirge sayfasını açarak  SGK İşyeri açılışında verilen şifre ile E-Bildirge sistemine giriş yapıyoruz. Giriş için burayı tıklayınız.

2 – Sigortalı Hesap Fişi İşlemleri yazısına tıklanır.

sigortalı hesap fişi düzenleme resimli anlatım - insankaynaklariyiz.net

3 – Yapılacak İşlem menüsünden “Hesap Fişi Girişi” seçilir ve hemen alttaki “Sigortalı Hesap Fişi – Provizyon ve Diğer” yazan yere tıklanır.

sigortalı hesap fişi düzenleme resimli anlatım 1 - insankaynaklariyiz.net

4 – Karşımıza gelen ekrandaki “TC Kimlik No” Kısmına sigortalı çalışanın TC Kimlik numarası yazılır ve “TC nodan sorgulama” tıklanır. Hemen alt tarafa SGK da kayıtlı olan sigortalının kimlik bilgileri gelir. Sigortalı Prim Ödeme Gün Sayısı bölümüne, bulunulan ay içerisinde kaç gün çalışmış ise gün sayısı ve Prime Esas Kazanç (Brüt ücret) tutarı hesaplanarak yazılır. Varsa bir önceki ay gün sayısı ve prime esas tutarı da yine yazılır. Hemen altta bulunan ”toplam” a tıklanır ve toplam tutar görüntülenir.

“Hesap Fişimi Onaylıyorum” ikonu tıklanır ve SGK’nın işyeri açılışı sırasında verdiği online giriş şifresinin işyeri şifresi bölümü yazılarak “Gönder” e tıklanır. İşlem böylelikle sona erer. Akabinde “Sigortalı Hesap Fişi Onaylandı” yazısı ekranda görülür.

sigortalı hesap fişi düzenleme resimli anlatım 2 - insankaynaklariyiz.net

5 – Sigortalı Hesap Fişi dökümünü almanız için ana sayfaya (E-Bildirge giriş ekranı) girip yeniden sigortalı hesap fişi işlemleri bölümüne tıklıyoruz. Yapılacak İşlem bölümünden bu kez Hesap Fişi Görüntüleme/Döküm bölümünü seçiyor ve alt taraftaki yazıyı tıklayarak ekranı açıyoruz.

Tarih aralıklarını seçip sorgula’ya tıkladıktan sonra mevcut tarih aralığında girmiş olduğumuz hesap fişleri listeleniyor. “Bu hesap fişini yazdır” a tıklayıp çıktı alıyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

sigortalı hesap fişi düzenleme resimli anlatım 4 - insankaynaklariyiz.net

 

Sigortalı Hesap Fişi Örneği için tıklayın !

 

Sigortalı Hesap Fişi ile alâkalı olarak SGK Başkanlığının yayımladığı genelgede detaylı olarak bütün konular açıklanmıştır. Genelge şu şekildedir:

 

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI

Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü

Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı

Sayı   : B.13.1.SSK.0.09.00.00/X-1093-10649-1-936506

Tarih: 02.12.2005

G E N E L G E

3- 254 Ek

1) Kurumumuzla daha önce e-Bildirge uygulaması çerçevesinde sözleşme yaparak kullanıcı kodu ve şifresi alan işverenler ile bundan sonra sözleşme yapacak olan işverenler, Sigortalı Hesap Fişini internet üzerinden verebileceklerdir.

2) Sigortalı Hesap Fişi uygulamasına “e-Bildirge” giriş sayfasından kullanıcı kodu ve şifresi girildikten sonra “Sigortalı Hesap Fişi İşlemleri” seçeneğinden, “Hesap Fişi Girişi” seçilerek ulaşılacaktır.

– Sigortalıların hastalık ve analık sigortası kollarından sağlık yardımı alabilmesi ile sigortalıların ölümü veya son çalışmalarının Kurumca hemen bilinmesi gereken diğer hallerde “Sigortalı Hesap Fişi Provizyon ve Diğer”,

– İşten ayrılarak tahsis talebinde bulunan sigortalılar için de “Sigortalı Hesap Fişi Emeklilik”,

Menüleri kullanılarak sigortalı hesap fişi bilgilerinin girişi yapılacaktır.

3) Söz konusu uygulama hastalık ve analık sigortaları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri ödenenler için geçerli olacaktır.

4) İşverenlerce sigortalı hesap fişi bilgilerinin bilgisayara girilmesinden sonra her türlü denetim ve kontrol için, istenildiğinde ilgili kurum ve kuruluşlara ibraz edilmek üzere bu konuda üretilecek barkodlu belge çıktı olarak alınabilecektir.

5) Sigortalı hesap fişinin girişi yapıldıktan sonra aynı gün içerisinde belgede hata yapıldığının anlaşılması halinde, söz konusu belge işveren tarafından “Hesap Fişi İptali” menüsü seçilerek yeniden düzenlenebilecektir.

Sigortalı hesap fişinde yapılan hatanın sonradan fark edilmesi halinde ise silme işlemi, aylık prim ve hizmet belgesinin yasal verilme süresi sonuna kadar işyerinin bağlı bulunduğu sigorta il/sigorta müdürlüklerince yapılacaktır. İşverenlerden bu konuda dilekçe ve ekinde hatalı düzenlenen sigortalı hesap fişinin birer örneği istenilecektir.

6) İnternet ortamında verilen sigortalı hesap fişindeki bilgiler ile aylık prim ve hizmet belgesindeki bilgiler arasında uyumsuzluk olması halinde, aylık prim ve hizmet belgesi onay ekranında işverene uyarı verilecek, buna rağmen aylık prim ve hizmet belgesindeki bilgilerin doğruluğu onaylanıyor ise belge kabul edilecektir.

7) Aylık prim ve hizmet belgesinin Kuruma yasal verilme süresi sonunda sigortalı hesap fişi ile belgenin uyumsuz olduğunun tespit edilmesi halinde, hastalık ve analık sigortaları provizyon işlemleri için “po00”, emeklilik işlemleri için “bb00” sistemlerinden  liste alınabilecektir.

8) Sigortalı hesap fişinde sahtecilik yapıldığının sonradan tespiti halinde yersiz olarak yapılan sağlık giderleri ve aylık ödemelerin işverenlerden temini cihetine gidilecek ve sahteciliği yaptığı tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu açısından gerekli işlemin yapılması için suç duyurusunda bulunulacaktır.

9) E-Bildirge kapsamında Aylık Prim ve Hizmet Belgesini internet ortamında veren işverenlerin Sigortalı Hesap Fişini de internet ortamında verebilecekleri hususunda Kurumumuz web sayfasında gerekli duyurular yer alacak olup, sigorta il/sigorta müdürlüklerimizce de bilgilendirme amaçlı duyuru metinleri hazırlanarak, işverenlerin görebilecekleri yerlere asılacak, ayrıca, yerel yazılı ve görsel basın organları aracılığı ile de gerekli duyuruların yapılması sağlanacaktır.

 

logo - asıl

 

Bir Cevap Yazın