Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) Kaldırıldı

sosyal güvenlik destek primi kaldırıldı - insankaynaklariyiz.net

Emekli olmalarına rağmen çalışmaya devam eden işçilerin maaşlarından yapılan SGDP kesintisi kaldırıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekliliğe hak kazandıktan sonra çalışmaya devam eden çalışanların aylıklarından alınan % 10 oranındaki "Sosyal Güvenlik Destek Primi" (SGDP) kesintisinin kaldırıldığını bildirdi.

Bu açıklamalarla beraber Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz kesilen tutarların, taleplerine gerek bulunmaksızın ilgililerin hesaplarına yatırılacağı da bildirildi.

Bu durumda çalışan emeklilerin maaşlarında hiçbir değişiklik olmamaktadır. Bu durum çalışanlara değil işverene yönelik bir maliyet azaltıcı unsurdur.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı açıklamaya istinaden SGDP ile ilgili yeni düzenlemenin 10 Şubat 2016'da Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatıldı.

Açıklamada Şunlar Belirtildi;

Söz konusu düzenlemenin yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, "Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı. Buna göre, 4/a (SSK-hizmet akdiyle çalışanlar), 4/b (Bağkur-kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve 4/c (Emekli Sandığı-kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29 Ocak 2016 itibarıyla sonlandırılacak. Bu çerçevede, 4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak. 4/c kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacak."

Konuyla ilgili daha önce açıklama yapan dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli olduktan sonra işyeri açan veya çalışmaya devam edenlerin sayısının 600 bin kadar olduğunu belirtmişti.

 

logo - asıl - site baş

Bir Cevap Yazın