Rapor Parası Nasıl Alınır 2016 ?

rapor parası nasıl alınır 2016 - insankaynaklariyiz.net

Sosyal Güvenlik Kurumu çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı çalışamayacak olan işçiler için rapor parası (işsizlik ödeneği) ödemektedir. Raporlu olan işçiler çalışamadıkları günler için rapor parasını alabilirler. İşçilerin maddi açıdan mağdur olmamaları için raporlu olduğu günlerin iş göremezlik ödeneği ödenir.

Raporlu olunan günler için rapor gününün ilk 2 günü için rapor parası ödenmez. İlk 2 günden sonraki günler için rapor parası ödenir.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Rapor parası almak için son 1 yılda 90 gün sigortalı olmanız gerekir. Burada önemli olan rapor almış olduğunuz ay/aylar için bu 90 günlük prim hesaba katılmaz.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat bankasının yaptığı protokolde iş görmezliği ödeneği MOSİP denilen mali otomasyon sistemi projesi ile ödenmektedir. Ziraat Bankası her ayın 8 – 14 ü arası bu ödemeleri yapar. Ziraat Bankasında hesabınız varsa sizin gidip bu ödemeyi almanıza gerek yoktur. Otomatik olarak ziraat hesabınıza bu para yatacaktır. Hesabınız yok ise işsizlik ödeneği TC Kimlik Numaranıza yatacağınızdan her ayın 8’i ila 14’ü arasında kimlik kartınızla bankaya gidip ödemeyi alabilirsiniz.

Ne Kadar Rapor Parası Alabilirim?

Rapor parası son 3 aylık brüt maaş ortalamanızın günlük tutarı bulunarak hesaplanır. Eğer hastanede yatarak tedavi görüyorsanız günlük brüt tutarınızın yarısı (½) rapor parası olarak yatar. Ayakta tedavi olarak hastaneden ayrılmanız durumunda ise günlük maaşınızın 3/2 sini rapor parası olarak alırsınız.

Örneğin:

Son 3 aylık maaşı aynı olan bir çalışan hastaneye giderek muayene olsun ve 10 gün evde dinlenmesi için rapor alsın. Dikkat edilmesi gereken nokta 10 günlük raporun ilk 2 günlük kısmı ödenmeyeceği için 8 günlük rapor ücreti alınır.

Aylık Brüt Maaş   =  2.100,00 tl
Günlük Brüt Maaş 2.100,00 / 30 =  70,00  tl
Günlük Rapor Ücreti 70,00 * 3/2 =  46,67  tl
Hak Kazanılan Ücret 46,67 * 8 =  373,33  tl

Geçmiş yıllara ait rapor paranız varsa ve almamışsanız ödemeyi bankadan alabirisiniz. E-Devlet sisteminde rapor paranızın (işsizlik ödeneği) olup olmadığını sorgulamak için burayı tıklayın !

 

logo - asıl

Bir Cevap Yazın