Sevmediğiniz İş Arkadaşlarınızla Başa Çıkma Yolları

Sevmediğiniz İş Arkadaşlarınızla Başa Çıkma Yolları - insankaynaklariyiz.net

İş hayatımızda bizi yönlendiren insanlar her zaman vardır. Ortak bir amaca koşmak için çabalarız ve bu yolculukta farklı özelliklerle donatılmış insanlarla bir arada çalışırız. Çalışırız, koşarız, eğitimler alırız, yönlendiriliriz, yoruluruz, yoruluruz, yoruluruz… Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de işyerinde beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımızla anlaşmak zorunda kalırız. Zorunlu olarak bir anlamda siyaset yaparız.

İşyerinde pek hoşlanmadığımız yada sevmediğimiz insanlarla da çalışmak zorunda olmaktan rahatsız olabilirsiniz. Daha da kötüsü bu insanların sizlerin patronunuz yada yöneticiniz olmasıdır. Bu tür çalışanları biz de yönetiyor olabiliriz. Peki işyerinde "gıcık" olduğumuz insanlarla nasıl iletişim kurmalıyız?

Bu tür iş arkadaşlarımızla çalışırken iş hayatınızda mutsuzluk, negatiflik, sorunlar çıkarma, stresi artırma, başkasına zarar verme yada verimsiz çalışma gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu olumsuzluğun önüne geçemezseniz ya işyerinden ayrılırsınız yada iş arkadaşınıza mobbing uygulayarak onun işten çıkmasını sağlamaya çalışırsınız. Gücünüz varsa işten çıkartırsınız. Biliniz ki bu tür insanlar her zaman olacağı için bunun sonu yok ve bu tür olumsuzluklarla başa çıkmasını bilmelisiniz.

İşyerinde sorun çıkaran tipleri sıralamak gerekirse;

 • İş arkadaşlarını başkalarına şikayet edip kötüleyenler
 • Bütün olumsuzluklarda hemen şikayet edenler
 • Her an başınıza üşüşüp rahatsızlık verenler
 • En ufak sıkışık anlarında bile yardım isteyen ama asla yardım etmeyenler
 • Asla işyerinde yenilik istemeyenler
 • Bütün olumsuzluklara hemen sinirlenenler ve ses yükseltenler
 • Çalışmış gibi görünüp çalışmayan tembeller
 • Yeni bilgi öğrenildiği zaman başkasıyla paylaşmayanlar
 • İşyerinde sürekli dedikodu yapıp arkadan konuşanlar
 • İş arkadaşlarına karşı kırıcı ve aşağılayıcı şakalar yapanlar
 • Çalışanları üst yöneticilere sürekli kötüleyenler

Bu karaktere sahip olan ve anlaşamadığınız iş arkadaşlarınızla sorunları çözebilmek için bazı öneriler:

 1. İşyerinde anlaşılamayan insanlar genelde sinsidir, şikayetçidir, agresiftir. Bunlar yetmezmiş gibi herşeyi doğru bildiğini zanneder ve aşağılarlar. Bunu da genelde dalga geçerek yapmaya çalışırlar. Bu tip çalışanlara karşı yumuşamayın ve ciddi olun.
 2. Bu tür çalışanlarla başa çıkabilmek için yapılması gerekenlere gelince; öncelikle kasti olarak yapmış olduğu yanlışı herkesin önünde bağırmadan ve çok sesinizi yükseltmeden yüzüne söylemeniz gerekir. Bu şekilde 1 – 0 öne geçmiş olursunuz. “Şu arkadaşım hakkında bana şöyle söyledin…” , “bizi birbirimize düşürmek mi istiyorsun…” yada “sen benim hakkımda şu yöneticiye şöyle demişsin. Neden yalan söyledin?” gibi cümleler bu kişilerde şok etkisi yaratır. Çünkü herkesin gözü önünde söylediğiniz bu tarz cümleler, yanlış yapan iş arkadaşınızın başkasına sonradan söyleyeceği cümleleri değersiz kılar.
 3. İş arkadaşınızdan neden hoşlanmadığınızın nedenlerini bulun. Bilin ki bunun nedeni geçmişte yaşadığınız bir olay da olabilir. İş arkadaşınızdan kaynaklanmayan onu başkasına hatırlatan bir olay yada sevdiği bir şey bile olabilir. Eğer birebir iş arkadaşınızla alakalıysa korkusuz bir şekilde üzerine gidin. Mesela çok yalan söylüyorsa bunu yüzüne sakin bir şekilde vurun. Bunu yapmak kendinize olan özgüveninizi yükselteceği gibi insanların size olan davranışlarında da olumlu artışlar olacaktır.
 4. Sürekli işleri kontrolden çıkaracak birileri olabilir. Bu durumda en önemli şey stresli ve sinirli olmamanızdır. Sakin olmanız bu tür çalışanların olumsuzluklarını kıracaktır. Ayrıca sizin onun üzerinde hakimiyetinizi daha fazla güçlendirecektir. Özellikle bu durumlarda spor ve egzersiz müthiş bir yoldur.
 5. İnsan nefsi ve içgüdüsel olarak övülmek, değer görmek ister. Özellikle de üst yöneticileri açısından. İş arkadaşınızı sevmeseniz de aşırıya gitmeden onun artı yönlerini övün. Bu noktada önemli olan överken mimik kullanmadan yapmanızdır. Dikkat edin çok önemli bir noktadır. Artısını göreceksiniz. İş arkadaşınızı sevmeyebilirsiniz ancak işini daha iyi yapmasını sağlamanız gerekir.
 6. Beraber olmaktan hoşlanmadığınız iş arkadaşlarınızdan uzaklaşmak yerine yakınlaşın. Konuşun ve beraber zaman geçirin. Farklı yönlerini görmek ve insani duygularını öğrenmek sizi birbirinize yakınlaştıracaktır. Empati yapmaya çalışın. Unutmayın ki her davranışın bir nedeni vardır ve herkes özünde iyidir.

Önerilerimize gelince;

 • Öncelikle işe saygı duymanızdan dolayı iş arkadaşınızın işine saygı duyun
 • Herkesle iyi geçinmek zorunda olmadığınızı unutmayın
 • Kendinizi iyi analiz edin. Belki de sorun sizsiniz
 • Arkadaşınıza karşı hoşnut değilseniz sert olarak söylemeyin. Unutmayın ki ters ve tepkili davrandığınız kişi size karşı aynı duyguları besler.
 • Mümkünse zor işleri beraber yapın. Zor zamanlarda arkadaşlık güçlenir.
 • Arkadaşınızla olumsuzluğu paylaşın sorun sizde de olabilir.

 

Anlaşamadığınız insanlarla çalışmak oldukça zordur. Sinirlerinizin yıpranması bir yana işinizi yapamamanıza ve işyerinde mutsuz olmanıza yol açarlar. Burada çok önemli bir nokta bu insanlara karşı net bir tavır içerisinde olun ve mümkün olduğu kadar ciddiyetle karşılarında durun.

Unutmayın ki iş yaşamında birbirinden güzel ve zor günler olabilir. Bir amaç doğrultusunda çalışan işçilerin birbiriyle çatışmamaları neredeyse imkansızdır. Her zaman anlaşılmaz karşı taraf değil, kendimiz de olabiliriz ve bu konuda herşeyden önce kendinize karşı dürüst olun. Sakin olun ve durumu çözümleyin. Her anımızda ve her zamanımızda anlaşamayacağımız insanlar ve çalışanlar olabileceğinden önce onları anlamaya çalışın. İş arkadaşlarınızın sizin hakkınızda söylediklerine önem verin.

Mutlu çalışmalar.

 

logo - asıl

Bir Cevap Yazın