İşyerine Geç Kalan İşçi İşten Çıkartılabilir mi?

İşyerine Geç Kalan İşçi İşten Çıkartılabilir mi - insankaynaklariyiz.net

İş hayatında bazı olaylar canımızı sıkabiliyor. Ve bu durumları en aza indirgemek için işçi ve işveren çalışıyor, çabalıyor. İşçi için işyerinden gelebilecek tepkileri dinlemek ne kadar can sıkıcıysa da işveren açısından da aslında bu durum aynıdır.

Hayatımızda elimizde olan yada olmayan bazı durumlar karşısında işe mecburi yada isteksel olarak geç kalabiliyoruz. Hiç de gitmeyebiliyoruz. Ancak özellikle işçilerin bu konuda biraz dikkatli olması gerekiyor. Çünkü işyerinizden tazminatsız olarak atılabilirsiniz.

Öncelikle işyerine habersiz olarak gelmemeniz durumunun açıklaması 4857 Sayılı İş Kanununun 25. Maddesinde açıkça belirtilmiştir. Yani işvereninizden izin almaksızın yada haklı nedene dayanmaksızın üst üste 2 işgünü, 1 ay içinde 2 defa haftalık tatil gününüzden sonraki gün yada 1 ay içinde 3 işgünü işe gelmezseniz işvereniniz haklı nedenle işinize son verebilir. Peki ya geç gelmeler !

İşçi işe geç geldi diye işveren hemen işçiyi kaba tabirle kovamaz. İşe geç kalınması halinde işveren çalışana ihtar bildirir. İşçi 3 kez işe geç kalırsa ve 3. ihtarı alırsa ancak o zaman işveren işçinin işine son verebilir. İhtar yazılı olması zorunlu değildir. Ancak kanıt niteliği yazılı olarak çok daha geçerlidir. İşçi ihtarı imzalamazsa işçinin yüzüne sesli bir şekilde okunur. Mümkünse şahitler yanında.

İşe geç gelme tutanağı ihtarı işe geç kalındığı tarihten itibaren 6 işgünü içinde yapılır. 6 işgününü geçerse ihtar yapılamaz. Geçersiz sayılır. Örneğin işe geç kaldınız ve işveren 3 ay sonra sen geçmişte işe geç kaldın işine son veriyorum diyemez. 

Eğer işçi işe geç kalmayı alışkanlık haline getirmişse ve bu durum sürekliyse yine işine son verilebilir. Bu durumda işyerinin bir zarara uğrama zorunluluğu vardır. Yargıtay 7. Hukuk Dairesinin bu konuda mahkeme kararı bulunmaktadır.

İşçi işe geç gelme/gelmeme tutanağına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İşe geç gelme tutanağı örneği indirmek için TIKLAYIN ! – insankaynaklariyiz.net

 

logo - asıl - site baş

 

Bir Cevap Yazın